5. februára, 11:00

Podľa vplyvnej americkej mimovládky ADL môžu z rasizmu ťažiť len belosi

Podľa vplyvnej americkej mimovládky ADL môžu z rasizmu ťažiť len belosiDemonštranti proti rasizmu v USA v roku 2020. Foto: TASR/AP

Z rasizmu môžu ťažiť len belosi, tvrdí americká mimovládna organizácia Liga proti hanobeniu. Uvádza tak definíciu slova rasizmus na svojej stránke, čo si nedávno všimli viacerí používatelia sociálnych sietí i politici. Takéto vysvetlenie pojmu zaviedla už v roku 2020.

Za veľkou mlákou čelí kritike mimovládna organizácia zvaná Liga proti hanobeniu (ADL). Tá sa podľa vlastnej definície snaží zastaviť „hanobenie Židov“, ako aj zaistiť „spravodlivosť a spravodlivé zaobchádzanie so všetkými ľuďmi“.

Zistilo sa totiž, že organizácia na svojej stránke zmenila definíciu rasizmu. Po novom tvrdí, že rasizmus je „vylučovanie a/alebo útlak farebných ľudí, založený na spoločensky vytvorenej hierarchii, z ktorej ťažia belosi“.

Definícia rasizmu podľa ADL. Foto: reprofoto/Adl.org

Vplyv KRT?

Nejde o úplne novú zmenu, stránka bola podľa archívu upravená v júli roka 2020, teda zhruba dva mesiace po smrti Georgea Floyda v Minneapolise. Až teraz sa však táto informácia dostala na verejnosť. Niektorí ľudia preto ADL obviňujú z preberania názorov či agendy kritickej rasovej teórie (KRT).

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.