Zverenci trénera Róberta Petrovického prehrali na majstrovstvách juniorov s rovesníkmi z Kanady 1:3. Naši mladíci nadviazali na bojovný výkon zo zápasu so Švajčiarskom, keď počas celého zápasu podali veľmi vyrovnaný a vytrvalý výkon.

Naši mladíci si spravili náladu úvodným víťazstvom nad  výberom Švajčiarska 1:0. Dôležité víťazstvo prinesie výrazne väčší pokoj na hokejkách našich hráčov do nasledujúcich stretnutí. Do zápasu so Švajčiarskom sme nastúpili s pokorou, ale hlavne s bojovnosťou. Práve tú nemôžeme nikdy vynechať proti takému výberu, ako je reprezentácia javorových listov.

Kanada do domáceho prostredia priviezla excelentný tím s výbornými individualitami. Každý rok má tím z hokejovej krajiny tie najvyššie ciele. Dôkazom je aj ich posledný zápas s výberom Nemecka, ktorých deklasovali 16:2. Kanada prišla pred turnajom o svoju veľkú hviezdu kapitána Kirbyho Dacha, ktorý v devätnástich rokoch odohral v NHL už 64 zápasov. Náhradu za svojho kapitána vedenie kanadskej reprezentácie nemusí dlho hľadať. Z celkovej 25 člennej nominácie je až 20 hráčov draftovaných v prvom kole.

Naposledy sa  naša juniorská reprezentácia stretla s Kanadou minulý rok, keď sme vo štvrťfinále prehrali 1:6. Už 18-násobný víťaz juniorských majstrovstiev si pred turnajom dáva len tie najvyššie ciele. Zápasy s Kanadou však zverencov Róberta Petrovického môžu posunúť hokejovo len smerom nahor.

Do zápasu sme nastúpili so zopár zmenami. Tá najväčšia bola v bránke, keď Šimona Latkóczyho nahradil medzi tyčami Samuel Hlavaj. Práve Hlavaj si už v úvodnej minúte zápasu pripísal prvý úspešný zákrok po strele Perffetiho. Kanadský útočník nazbieral minulý rok v juniorskej OHL (Ontario Hockey League) 111 kanadských bodov. V 5. minúte využil na úvodný gól kanadský tím skrumáž pred našou bránkou. Odrazený puk po strele Mercera poslal do bránky Jordan Spence. V úvodnej desaťminútovke zdobili Kanaďanov bezchybné prihrávky a výborný backchecking. Výbornú akciu predviedlo Slovensko, keď Matej Kašlík poslal puk z modrej čiary na bránku a odrazený puk neskôr z uhlu vystrelil na kanadského brankára Martin Chromiak. V úvodnej tretine sme podali veľmi obetavý výkon. Súper nás prevyšoval v herných činnostiach, ale nepustili sme ho do súvislého tlaku. Pomer striel hovoril v prospech Kanady 9:4.

Prvý gól zápasu z hokejky Jordana Spenceho Zdroj : Twitter

V bojovnosti sme pokračovali aj v úvode druhej tretine. Súpera sme zatlačili do jeho pásma a po výborných osobných súbojoch v rohoch sme vybojovali prvú presilovú hru. Pred koncom presilovky predviedol výbornú „sťahovačku“ Martin Chromiak, ale jeho strela mierila vysoko. Naši hráči pochopili, že Kanada je viac ako len hrateľný súper.

Slovenská obrana stráži kanadských hokejistov pred našim brankárom Hlavajom
Foto : Twitter

V polovici druhej tretiny sme veľmi dobre zdvojovali súperových hráčov a nebáli sme sa osobných súbojov. Bez inkasovaného gólu sme zostali aj po prvej presilovej hre Kanady. V závere mohlo prísť vyrovnanie z hokejky Juraja Slafkovského, keď dobrým napádaním prekvapil obranu súpera. Druhá tretia nepriniesla gól a naši odchádzali do šatní s jednogólovým mankom.

V tretej tretine zvýšil kanadský tím obrátky, keď začal viac napádať a ohrozovať našu bránku. Connor McMichael mal v 55. minúte šancu na zvýšenie, ale jeho strela spomedzi nôh neprekvapila nášho brankára.
Výbornú šancu mal Šimon Nemec, keď zakončil od modrej čiary, puk pred bránkoviskom Kanady tečoval Dominik Sojka, ale Devon Levi predviedol veľmi dobrý zákrok. McMichael si vylámal zuby na Hlavajovi aj druhýkrát, keď skvele zasiahol vyrážačkou. Pri našej presilovke sme dokázali opäť zatlačiť Kanaďanov, ale nedokázali sme sa presadiť. Po našom tlaku sme však stratili puk v strednom pásme a Tomasino unikol nášmu obrancovi a zvýšil na 2:0. Róbert Petrovický zvolil hru bez brankára a prinieslo to ovocie. Martin Chromiak znížil na 1:2, keď poslal puk do pravého horného rohu. Pri opätovnej powerplay však už Kanada do našej prázdnej bránky dokázala skórovať a upravila na konečných 3:1.

Gól Martina Chromiaka Zdroj : Twitter

Kanada – Slovensko 3:1  (1:0, 0:0, 2:1)

Kanada : Levi – Byram (C), Drysdale, Harley, Korczak, Guhle, Barron, Spence – Perffeti, McMichael (A), Krebs – Quinn, Newhook, Cozens (A) – Zary, Byfield, Pelletier – Mercer, Suzuki, Tomasino.

Slovensko : Hlavaj – Mudrák (A), Golian, Bečár, Kňažko  (C), Nemec, Stacha, Turan, Petrovický – Mrázik(A), Jellúš, Faith – Chromiak, Kašlík, Slafkovský – Turanský, Sojka, Jedlička – Kolenič, Eliaš, Jendek