30. januára, 12:28

Kollár: Opozícia trepe a zavádza ľudí. Keď bol Smer vo vláde, pchal sa Američanom do zadku

Kollár: Opozícia trepe a zavádza ľudí. Keď bol Smer vo vláde, pchal sa Američanom do zadkuZľava Juraj Blanár a Boris Kollár. Foto: TASR/Martin Baumann

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) uviedol, že ak sa nezníži DPH na vybrané potraviny, Slováci budú nakupovať v zahraničí. Zvyšovanie cien potravín ľudia podľa jeho slov pocítia. Zároveň uviedol, že zatiaľ nevie, odkiaľ by vláda vzala financie. Skonštatoval to v diskusnej relácii TA3 V politike, v ktorej debatoval s podpredsedom parlamentu Jurajom Blanárom (Smer-SD). Okrem témy zdražovania potravín sa venovali aj obrannej zmluve s USA.

„Keby sme to znížili, urobíme dieru v rozpočte 150 miliónov eur. Ale je pravdou aj to, že keď neurobíme nič, tak tá diera v rozpočte bude tak či tak, lebo tí ľudia tie peniaze neminú na Slovensku, minú ich v Poľsku, minú ich v Maďarsku a tá diera tam bude tiež,“ uviedol Kollár. Reagoval tak na znižovanie DPH na potraviny v Poľsku a v Maďarsku, čo bude pravdepodobne spôsobovať, že Slováci budú nakupovať potraviny v zahraničí.

Opozičné strany však okrem zníženia DPH na potraviny požadujú aj rozšírenie zoznamu základných potravín. „Máme veľmi dlhý zoznam základných potravín, ktoré už dnes sú na desiatich percentách,“ dodal Kollár.

Kollár však priznal, že nevie, z akého sektora by sa na zníženie DPH na vybrané potraviny zobrali peniaze. Pochybnosti má aj v tom, že „keby sme dali aj nulovú DPH, obchodné reťazce ceny aj tak neznížia“. Podľa jeho slov by na to doplatili producenti potravín, spotrebitelia a opäť by zarobili reťazce,“ podotkol s tým, že chce o riešení situácie v koalícii rokovať.

Blanár: koalícia pri zdražovaní nekoná

Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) skritizoval vládu za neriešenie tohto problému, hoci bola od jesene 2021 upozorňovaná na príchod vlny zdržovania. „Je koniec januára a nie je žiadne riešenie,“ poznamenal s tým, že vláda má k dispozícii 200 miliónov eur, ktoré môže na to použiť.

To, aby po znížení DPH došlo aj k reálnemu zníženiu cien, by sa podľa Blanára dosiahlo zavedením „dvojitých cien“. „Obchodníci by uviedli cenu pred, ale aj po znížení a každý by si mohol vypočítať, ako sa cena znížila,“ vysvetlil s tým, že by dodržiavanie nariadenia kontrolovala aj obchodná inšpekcia.

Podľa Kollára opozícia zavádza ľudí

Politici diskutovali aj o obrannej dohode so Spojenými štátmi americkými. Blanár vyhlásil, že ide o nepotrebnú a nebezpečnú zmluvu. Hrozbu vidí vo vojenských základniach, jadrových zbraniach i v prítomnosti cudzích vojsk. „Sme riadny člen NATO, nie je potrebné, aby tu prišla cudzia armáda,“ skonštatoval Blanár.

Kollár reagoval, že opozícia „trepe a zavádza“ ľudí. Smer-SD, keď v minulosti vládol, sa vtedy pchal Američanom do zadku. V tom období podľa predsedu parlamentu takúto zmluvu už pripravil, rovnako aj nakupoval americké vojenské vrtuľníky i stíhačky. „Keď nie sú vo vláde, Američania sú pre nich tí najhorší,“ podotkol predseda parlamentu.

Kollár uviedol, že nemá problém, aby na Slovensko prišli českí či litovskí vojaci pomáhať na hranice zvládať prípadnú migračnú vlnu z Ukrajiny. Zároveň priznal, že zhruba päť poslancov jeho strany nemieni v hlasovaní podporiť obrannú zmluvu s USA:

(sita, tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.