30. januára, 07:27

Víchrica: Belianske Tatry takmer bez snehu, ale v záveterných častiach minimálne 60 centimetrov

Víchrica: Belianske Tatry takmer bez snehu, ale v záveterných častiach minimálne 60 centimetrovPočasie v obci Liptovská Teplička. Foto: Patrik Koreň/TASR

SLEDOVALI SME ONLINE

13:03 V mestských lesoch v Bratislave evidujú po víkende viacero spadnutých stromov

V bratislavských mestských lesoch monitorujú lesníci stav po nedeľnom (30. 1.) mimoriadne silnom vetre. Evidujú už viacero stromov spadnutých aj cez lesné cesty, turistické či cyklistické chodníky. Pre TASR to uviedol zástupca riaditeľa Mestských lesov v Bratislave Marek Páva.

„Je to bežný stav po takomto silnom vetre. Všetky lesné cesty v najbližších dňoch spriechodníme, a to podľa priority intenzity využívania,“ spresnil Páva s tým, že zatiaľ nezaznamenali nič dramatické či škody veľkého rozsahu.

12:44 V nedeľu bolo na východe bez elektriny 20-tisíc odberných miest

Východoslovenská distribučná v pondelok dopoludnia neevidovala výraznejší negatívny vplyv počasia na distribúciu elektriny. Povedala to Andrea Forbergerová s tým, že v nedeľu (30. 1.) zaznamenali spolu 47 porúch, ktoré kumulatívne obmedzili distribúciu elektriny dokopy takmer 20-tisíc odberným miestam. Najzasiahnutejší bol Spiš.

„Aktuálne má vplyvom počasia prerušenú distribúciu elektriny len 44 odberných miest (OM) v obci Helcmanovce, kde prerušila distribúciu elektriny veterná smršť. Kolegovia z VSD tam asistovali aj hasičom a preventívne odpojili OM z bezpečnostných dôvodov od elektriny,“ vysvetlila.

Čo sa týka nedele, k najviac zasiahnutým miestam patrili Stará Lesná, Helcmanovce, Prakovce, Slovinky, Jablonov, Rakúsy, Košice – Kavečianska cesta, Stráne pod Tatrami, Mlynica, Mlynčeky, Spišská Belá, Rovné v okres Humenné a Rakúsy. „Najčastejšou príčinou bol veľmi silný vietor, pred ktorým napríklad v okrese Poprad vydali meteorológovia výstrahy tretieho stupňa. Situáciu komplikoval aj mokrý sneh,“ dodala Forbergerová s tým, že VSD sa podarilo postupne obnovovať distribúciu elektriny.

9:43 Pre nepriaznivé počasie bolo na Slovensku za uplynulých 24 hodín 210 výjazdov hasičov

Hasiči mali za uplynulých 24 hodín pre odstraňovanie následkov nepriaznivého počasia, ktoré Slovensko zasiahlo v nedeľu (30. 1.), 210 výjazdov. Najvážnejšia situácia bola v Trnavskom (44 výjazdov) a v Bratislavskom kraji (43 výjazdov). TASR o tom informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

V Nitrianskom kraji boli hasiči privolaní k 32 udalostiam, v Trenčianskom kraji zasahovali 30-krát. „Pomoc hasičov bola potrebná aj v Banskobystrickom kraji, kde boli vyslaní k 21 udalostiam,“ spresnila Križanová.

Profesionálni i dobrovoľní hasiči pomáhali najmä pri odstraňovaní popadaných stromov z komunikácií a zaparkovaných vozidiel. V mnohých prípadoch odstraňovali aj popadané i strhnuté strechy z budov a rodinných domov.

Slovensko zasiahol v nedeľu mimoriadne silný vietor. Na západnom Slovensku nárazy vetra miestami dosahovali 80 až 105 kilometrov za hodinu. Na niekoľkých meteorologických staniciach zaznamenal Slovenský hydrometeorologický ústav aj búrlivý vietor, teda priemerná rýchlosť vetra dosiahla aspoň 62 kilometrov za hodinu, V Nitre až víchricu (priemerná rýchlosť 75 kilometrov za hodinu).

Silno veterno bolo aj na horách, kde zaznamenali víchricu, no napríklad na Chopku až mohutnú víchricu s priemernou rýchlosťou vetra 115 kilometrov za hodinu a nárazmi do 160 kilometrov za hodinu. Najmä na severnom a strednom Slovensku v nedeľu snežilo a vplyvom silného vetra sa tvorili snehové záveje a jazyky, čo výrazne komplikovalo dopravu.

Na snímke odfúknutý prístrešok v Ružomberku v dôsledku mimoriadne silného vetra v nedeľu 30. januára 2022. Foto: TASR/KR HaZZ v Žiline

9:20 Helcmanovce: Silný vietor poškodil strechy na deviatich rodinných domoch

V dôsledku silného vetra museli hasiči z Košického kraja v nedeľu zasahovať na viacerých miestach. Najhoršia situácia bola podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Jany Matis Libovej na južnom Spiši, konkrétne v obci Helcmanovce, okres Gelnica, kde vietor strhol strechy na viacerých domoch.

„Situácia v súvislosti so zlými poveternostnými podmienkami sa v kraji začala zhoršovať zhruba o 16. hodine a posledný výjazd bol o 22. hodine,“ priblížila Matis Libová. Dodala, že najhoršia situácia bola práve v Helcmanovciach, kde vietor poškodil strechy na deviatich rodinných domoch. „Tam sa naši príslušníci presúvali postupne od jedného rodinného domu k druhému, v jednom prípade spadnutá strecha poškodila aj plynovú prípojku,“ doplnila hovorkyňa.

Okrem toho pomáhali hasiči aj v neďalekých Prakovciach, kde odstraňovali prekážku na ceste, a v obci Žehra, kde spadla omietka z komína. Ďalšie dva výjazdy mali hasiči aj v Michalovskom okrese. „Od 22. hodiny až do rána sme už nemali hlásené žiadne výjazdy,“ dodala.

Ľudia kráčajú ulicou počas hustého sneženia a vetra v obci Liptovská Teplička, okres Poprad v nedeľu 30. januára. Foto: Patrik Koreň/TASR

9:06 Na strednom Slovensku čaká na obnovenie dodávok elektriny 1 000 domácností

Stredoslovenská distribučná (SSD) má po nedeľnej víchrici poruchy ešte na deviatich vedeniach vysokého napätia. Na úrovni nízkeho napätia budú v pondelok elektrikári riešiť viac ako sto problémov. Podľa hovorcu spoločnosti Miroslava Gejdoša čaká na strednom Slovensku na obnovenie dodávok elektriny približne 1 000 domácností.

Doplnil, že väčšina z nich je v okrese Brezno, konkrétne v obciach Michalová a Pohronská Polhora. „Niekoľko desiatok odberných miest je bez prúdu ešte aj na Liptove a hornom Považí. Najviac škody narobili tradične popadané stromy a konáre. Počas dňa budú elektrikári zo SSD vymieňať poškodené stĺpy, konzoly, izolátory, spájať pretrhané vodiče a opravovať poškodené trafostanice. V niektorých lesných úsekoch ich čakajú aj pochôdzky v náročnom teréne a vyhľadávanie poruchových miest,“ povedal Gejdoš.

Energetici predpokladajú, že vzhľadom na priaznivejšie počasie bude postupná obnova distribúcie elektriny plynulá a v najbližších hodinách odstránia väčšinu porúch. „Na niektorých miestach im to však môže trvať dlhšie. Najmä v neprístupnom teréne, kam sa pre sneh a blato nemôže dostať technika,“ uzavrel hovorca SSD.

9:05 Liptovský Mikuláš: Silný vietor spôsobil výpadky osvetlenia, zimnú údržbu nenarušil

Silný vietor spôsobil cez víkend v Liptovskom Mikuláši poruchy na verejnom osvetlení. Nepriaznivé počasie zamestnalo všetku zimnú techniku verejnoprospešných služieb (VPS) mesta.

„Bez väčších problémov sme zvládli odhrnúť a posypať všetky mestské komunikácie. Odpratali sme cesty aj chodníky a počas dňa budeme pokračovať s ručným dočisťovaním schodov či autobusových zastávok. Zamestnali nás však poruchy osvetlenia, ktoré spôsobil vietor vo viacerých častiach mesta, postupne ich opravujeme,“ uviedol Martin Kögel z VPS. K žiadnemu poškodeniu mestského majetku nedošlo.

Pracovníci VPS sa túto zimu starajú približne o 100 kilometrov mestských ciest a 76 kilometrov chodníkov. Do výkonu zimnej údržby sú zaradení štyria pracovníci ako dispečeri a 32 pracovníkov obsluhujúcich vozidlá a mechanizmy. Podľa potreby zapájajú do ručnej údržby aj pracovníkov z ostatných stredísk.

8:54 Ždiar: Mimoriadna situácia po silnej víchrici v obci naďalej trvá

Mimoriadna situácia po silnej víchrici v obci Ždiar v okrese Poprad naďalej trvá, starosta Pavel Bekeš pre TASR potvrdil, že v noci sa podarilo sprejazdniť všetky prístupné cesty, budú však pokračovať v dočisťovaní verejných plôch, chodníkov a rozširovaní ciest.

Mimoriadnu situáciu vyhlásili v Ždiari v nedeľu napoludnie, dôvodom bol veľmi silný vietor, sneženie a tiež viacero zapadnutých áut na ceste z Poľska. „Bola tu veľmi silná víchrica, trvalo to zhruba do polnoci, zafúkalo nám všetky hlavné cesty v obci aj prístupové komunikácie k rodinným domom. Do toho situáciu zhoršili nedisciplinovaní vodiči, ktorí šli z nákupov a z lyžovačky z Poľska a nerešpektovali vydané výstrahy. Tých bolo treba vyťahovať zo závejov a tak sa mechanizmy, ktoré odpratávali sneh, nestíhali presúvať, vozovku zafúkavalo, takže sme museli uzavrieť aj hlavnú cestu I/66,“ priblížil Bekeš.

Do rána sa podarilo sprejazdniť všetky komunikácie, takže obyvatelia sa mohli prepraviť do práce či do škôl. Teraz obecné mechanizmy pokračujú v čistení parkovísk i zastávok. „Máme zaviaty celý chodník popri ceste, ktorý musíme odpratať a rozšíriť hlavnú komunikáciu, tá sa zúžila pre množstvo odhrnutého snehu. Čistíme aj okolie zdravotného strediska, školy, škôlky a ďalšie verejné priestranstvá. Okrem toho pomáhame aj niektorým obyvateľom odpratať množstvo snehu,“ doplnil starosta, ktorý predpokladá, že mimoriadnu situáciu odvolajú až v utorok v priebehu dňa.

Tým, že vietor sneh sfúkaval, na niektorých miestach v Ždiari sú záveje aj do výšky viac ako dvoch metrov. „Zaujímavý jav je, že v Belianskych Tatrách nie je sneh skoro vôbec, ale v záveterných častiach je minimálne 60 centimetrov snehu v priemere,“ objasnil Bekeš.

V Prešovskom kraji zasahovali hasiči počas nedele na viacerých miestach najmä pre strhnuté strechy, v noci sa už situácia upokojila. Operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove potvrdil, že v noci už nemali žiadne výjazdy, ráno pomáhali odstraňovať škody po kalamite v Šuňave v okrese Poprad a v Lemešanoch v Prešovskom okrese.  

NEDEĽA

21:08 Silný vietor chod letiska v Bratislave neohrozil

Mimoriadne silné veterné počasie v nedeľu neohrozilo chod letiska v Bratislave. Na sociálnej sieti o tom informovalo samotné letisko s tým, že funguje bezproblémovo vďaka nasadeniu svojich zložiek.

Slovenský hydrometeorologický ústav pritom zaznamenal na bratislavskom letisku v nedeľu búrlivý vietor, teda priemerná rýchlosť vetra dosiahla aspoň 62 kilometrov za hodinu.

19:27 Na strednom Slovensku pocítilo výpadky elektriny už vyše 30-tisíc odberných miest

Extrémne poveternostné podmienky spôsobujú od nedeľného rána rozsiahle výpadky elektriny na severe stredného Slovenska. Podľa hovorcu Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslava Gejdoša ich pocítilo už viac ako 30-tisíc odberných miest, čo je kritérium vyhlásenia energetickej kalamity.

Doplnil, že energetici odstraňujú problémy priebežne. „Vďaka ich nasadeniu v mimoriadne náročných a nebezpečných podmienkach je bez elektriny momentálne už len menej ako 3-tisíc domácností. Najviac práce majú na Liptove a hornom Považí. Keďže vietor neutícha, situácia sa stále mení. Je veľmi pravdepodobné, že do rána pribudnú ďalšie poruchy,“ uviedol hovorca SSD.

Vysvetlil, že kde to bude vzhľadom na podmienky a bezpečnosť možné, urobia pracovníci údržby zo SSD všetko pre obnovenie dodávky elektriny ešte v nedeľu. „Niektorých obyvateľov však čaká noc bez elektrického prúdu. Najmä tých, ktorí majú poruchy na úrovni nízkeho napätia. Pri odstraňovaní kalamity totiž postupujú elektrikári podľa napäťovej úrovne. Keď vyriešia problémy na vedeniach vysokého napätia, ktoré majú dosah na stovky domácností, začnú riešiť poruchy na lokálnych sieťach s dosahom na jednotlivé ulice a domácnosti,“ podotkol Gejdoš.

Zdôraznil, že SSD robí maximum pre to, aby situáciu vyriešila čo najskôr. Prosí ich však o trpezlivosť a obozretnosť. „Poruchová linka je už niekoľko hodín preťažená. Dispečerom by veľmi pomohlo, ak by ju odberatelia využívali len v naozaj nevyhnutných prípadoch. Napríklad, ak vidia pretrhané vodiče spadnuté na zem, požiar na elektrickom vedení alebo inú nebezpečnú situáciu, ktorá by mohla ohroziť životy či majetok,“ uzavrel hovorca SSD.

19:05 Situácia v okresoch Poprad a Kežmarok je veľmi zlá, upozorňujú cestári

Aktuálna situácia na cestách je veľmi zlá, povedal to riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK), oblasť Poprad, Marcel Polomský. Takmer všetky cesty v okresoch Poprad a Kežmarok sú podľa jeho slov ťažko zjazdné, zapadli aj cestári.

„Na pomoc nám príde aj sypač z Prešova. Najhoršia situácia je v okolí Štrby a Kežmarku. Kopec Popová, ktorý zvykne byť problémový, sa nám darí ustrážiť, lebo je to v lese a vietor tam nefúka. Inde sa k hustému sneženiu pridáva silný vietor, tam je to nekonečný kolobeh. Robíme, čo sa dá, všetci sú von,“ povedal Polomský.

Vodičov vyzýva na ohľaduplnosť. Upozorňuje, že ak sa vydajú na cesty, hrozí, že v priekope budú na vytiahnutie čakať do rána. „Nemáme čas vyťahovať nezodpovedných šoférov,“ dodal Polomský.

Približne 30 percent z nedeľných zásahov hasičov v Prešovskom kraji tvorilo práve vyťahovanie vozidiel z priekop a snehových závejov. Ako pre TASR potvrdil operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove, najviac takýchto udalostí evidujú v uvedených okresoch.

Pripomenul, že riešenie udalostí tohto typu nie je ich primárnou úlohou, ak je však podobných prípadov veľa, cestárom pomáhajú. „S dvomi vozidlami však zapadli aj cestári. Situácia je naozaj nepriaznivá,“ doplnil operačný dôstojník.

18:54 Donovaly sú opäť prejazdné, ale len pre osobné autá

Horský priechod Donovaly je opäť prejazdný. Týka to sa však len osobných áut, úsek naďalej ostáva uzatvorený pre nákladné vozidlá nad 10 metrov dĺžky. Informuje o tom polícia.

Horský priechod uzatvorili krátko pred 17.00 h. Vozovka tu bola pre silné sneženie i vietor nezjazdná. Polícia celý deň na Donovaloch upozorňuje na silný vietor, snehom zaviate cesty a zlú viditeľnosť.

Polácia uzatvára horský priechod na Donovaloch: Ilustračné foto: TASR/Ján Krošlák

18:41 Na západnom Slovensku je pre vietor bez elektriny zhruba 4-tisíc odberných miest

Na západnom Slovensku bolo v dôsledku nepriaznivého počasia v nedeľu k 18.00 h bez elektrickej energie približne 4-tisíc odberných miest. Silný vietor spôsobil výpadky na celom distribučnom území Západoslovenskej energetiky (ZSE).

„Mimoriadny stav máme vyhlásený vo všetkých oblastiach, okrem oblasti v okolí Nových Zámkov,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová. Od rána evidovali celkovo 22 porúch na vedeniach vysokého napätia a 158 porúch na vedeniach nízkeho napätia. „V dôsledku ktorých bolo výpadkami elektrickej energie postihnutých takmer 40-tisíc odberateľov,“ poznamenala hovorkyňa.

Vo väčšine prípadov spôsobili poruchy popadané stromy a polámané konáre, ktoré na niektorých miestach pretrhali vedenia a poškodili konzoly stĺpov či izolátory. „Na odstránení porúch sa pracuje nepretržite. Niektoré opravy si vzhľadom na svoj rozsah vyžiadajú dlhší čas a súčinnosť viacerých pohotovostných zložiek,“ priblížila Dobošová.

Vzhľadom na aktuálny vývoj počasia ZSE očakáva, že situácia sa ešte môže skomplikovať. V monitorovaní situácie a v odstraňovaní porúch preto bude pokračovať aj počas noci.

18:01 Vlakovú dopravu medzi Kútmi a Lanžhotom čiastočne obnovili

Vlakovú dopravu medzi Kútmi a českým Lanžhot čiastočne obnovili po prvej traťovej koľaji. Informuje o tom na sociálnej sieti Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Vlaky tu nejazdili niekoľko hodín pre spadnutý strom na trati a poruchu trolejového vedenia.

Cestujúci musia počítať s tým, že pre nepriaznivé počasie či pre sled vlakov mešká na Slovensku viacero spojov. Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk upozorňuje, že pre mimoriadne silný nárazový vietor a miestami sneženie sa komplikuje aj cestná doprava. Pre všetku dopravu je naďalej uzatvorený horský priechod Donovaly.

„Na cestách I/77 Toporec – Stará Ľubovňa a II/543 Hniezdne – Červený Kláštor je čerstvý sneh až do 15 centimetrov. Dohľadnosť do 100 metrov z dôvodu silného sneženia je hlásená z diaľnice D1 Liptovský Mikuláš – Štrba a z okresu Dolný Kubín,“ varujú cestári.

V okresoch Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Levoča, Kežmarok a Poprad v dôsledku sneženia a silného nárazového vetra dochádza k tvorbe snehových jazykov a závejov. Taktiež pre sneženie a silný nárazový vietor je na mnohých miestach zlá, až nulová viditeľnosť.

„Vplyvom silného vetra sa tvoria snehové jazyky na úsekoch ciest I/18 Východná – Važec, I/66 Sedlo Besník, I/78 Príslop – Hruštín a v okrese Námestovo,“ uviedla SSC. Vodiči by si mali dávať pozor aj na horskom priechode Čertovica, kde hlásia zasneženú a šmykľavú vozovku.

17:53 Hasiči mali v Banskobystrickom kraji pre silný vietor 16 zásahov

Hasiči z Banskobystrického kraja pre silný vietor zasahovali počas nedele od 7.00 do 15.00 h 16-krát. Uviedol to Matúš Kondela z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici.

Ako dodal, celkovo zasahovalo 42 príslušníkov HaZZ a bolo nasadených 13 kusov hasičskej techniky. „Bolo to prevažne pílenie a odstraňovanie popadaných stromov a sprejazdňovanie ciest,” spomenul s tým, že najviac zásahov vykonali príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ v Lučenci, ktorí zasahovali šesťkrát.

Kondela tiež pripomenul, že v súvislosti s poveternostnou situáciou zasahovali dobrovoľné hasičské zbory obcí Vyhne, Bušince a Halič. Spolu zasahovalo 14 členov dobrovoľných hasičských zborov obcí na štyroch kusoch techniky.

Ako informovalo operačné stredisko HaZZ v Banskej Bystrici, v nedeľu popoludní v súvislosti s nepriaznivými poveternostnými podmienkami zasahovali hasiči pri dvoch poškodených strechách budov. Prvá udalosť sa stala na Školskej ulici v obci Lovinobaňa v Lučeneckom okrese. Pri poškodenej streche na budove základnej školy zasahovali štyria príslušníci HaZZ s jedným kusom techniky. Druhá udalosť sa stala v Skubíne v okrese Banská Bystrica, kde došlo k poškodeniu strechy na budove v objekte poľnohospodárskeho družstva.

17:32 Hasiči mali pre počasie doteraz 161 výjazdov, najviac v Trnavskom kraji

Pre nedeľné nepriaznivé počasie mali hasiči na celom Slovensku doposiaľ 161 výjazdov, pričom pri desiatkach z nich stále zasahujú. Najvážnejšia situácia je v Trnavskom kraji, kde zasahovali 49-krát. Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

V Bratislavskom kraji boli hasiči privolaní k 38 udalostiam. V Nitrianskom kraji zasahovali 29-krát a v Trenčianskom kraji bola ich pomoc v súvislosti s odstraňovaním následkov silného vetra potrebná 18-krát.

„Profesionálni i dobrovoľní hasiči pomáhajú pri odstraňovaní popadaných stromov z cestných komunikácií a zaparkovaných vozidiel. V niekoľkých prípadoch odstraňujú strhnuté strechy. Predpokladá sa, že výjazdy k podobným udalostiam budú ešte pribúdať,“ skonštatovala Križanová.
    

17:01 Horský priechod Donovaly uzatvorili pre všetku dopravu

Horský priechod Donovaly momentálne uzatvorili pre všetku dopravu. Informuje o tom polícia, ktorá odhaduje obmedzenie na 30 až 45 minút.

Zelená vlna RTVS informuje, že vozovka na Donovaloch je momentálne nezjazdná. Horský priechod bol doteraz uzavretý pre nákladnú dopravu nad 10 metrov dĺžky. Polícia tu celý deň upozorňuje na silný vietor, snehom zaviate cesty a zlú viditeľnosť.

„Upozorňujeme vodičov, aby dodržiavali bezpečnú vzdialenosť, neponáhľali sa a vzhľadom na sneh na ceste odporúčame aj použitie snehových reťazí, pretože smerom nahor sa šmýka,“ vyzvala polícia. Vodiči po 16.00 h informovali aj o tvorbe kolón smerom na Ružomberok, úsek bol totiž ťažko prejazdný.

16:40 Hasiči v Prešovskom kraji zasahujú pri ďalších poškodených strechách

Nedeľný silný nárazový vietor v Prešovskom kraji doposiaľ poškodil niekoľko striech. Povedal to operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove s tým, že aktuálne zasahujú v Kežmarku aj v Spišskej Starej Vsi.

Okolo poludnia začali hasiči s odstraňovaním poškodenej strechy priemyselnej haly v Lipanoch v okrese Sabinov. „Príslušníci HaZZ sú teraz na výjazde v Kežmarku na Michalskej ulici, kde odstraňujú poškodenú strechu z rodinného domu, ako aj v Spišskej Starej Vsi na Štúrovej ulici, kde je uvoľnený plech na streche bytového domu,“ spresnil operačný dôstojník.

Dopoludnia v súvislosti s poveternostnou situáciou zasahovali hasiči pri poškodenej streche predajne v Spišskej Belej a dvoch spadnutých stromoch, a to v katastri Tatranskej Lomnice a v Kežmarku.

Ako operačný dôstojník dodal, pri niektorých udalostiach, ako napríklad pri vyťahovaní áut zo snehových závejov a priekop, pomáhajú dobrovoľní hasiči.

16:34 Silný vietor a sneženie komplikuje dopravu, viaceré cesty uzatvorili

Mimoriadne silný vietor komplikuje dopravu na viacerých cestách na Slovensku. V niektorých lokalitách aj sneží a vytvárajú sa tak snehové záveje a jazyky. Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk informuje o uzatvorení cesty I/66 v úseku Tatranská Kotlina – Podspády pre silné sneženie, silný nárazový vietor a z toho plynúcu nulovú viditeľnosť.

Horský priechod Donovaly je uzavretý pre nákladnú dopravu nad 10 metrov dĺžky. Polícia tu upozorňuje na silný vietor, snehom zaviate cesty a zlú viditeľnosť. „Upozorňujeme vodičov, aby dodržiavali bezpečnú vzdialenosť, neponáhľali sa a vzhľadom na sneh na ceste odporúčame aj použitie snehových reťazí, pretože smerom nahor sa šmýka,“ vyzvala polícia. Vodiči informujú aj o tvorbe kolón smerom na Ružomberok, úsek je totiž ťažko prejazdný.

Cestári upozorňujú na silný až nárazový vietor na väčšine územia Slovenska. V okresoch Levoča, Kežmarok a Poprad pre sneženie a silný nárazový vietor dochádza k tvorbe snehových jazykov a závejov. „Na mnohých miestach je zlá až nulová viditeľnosť,“ varuje SSC.

Vplyvom silného vetra sa tvoria snehové jazyky na úsekoch ciest I/18 Východná – Važec, I/66 Sedlo Besník, I/78 Príslop – Hruštín a v okrese Námestovo. Cestu III/3061 medzi Štrbou a Šuňavou pre tvorbu snehových závejov uzatvorili.

Zelená vlna RTVS hlási neprejazdný úsek pre spadnutý strom na trase Hradište pod Vrátnom – Brezová pod Bradlom. Cesta I. triedy pri Ždiari je zasnežená a polícia ju uzatvorila. Pre rovnaký dôvod je uzatvorený aj úsek Spišské Hanušovce – Veľká Franková či Lučivná – Štrba. Na severe diaľnice D1 v úseku Mengusovce – Štrba – Liptovský Hrádok hlásia vodiči sneženie a šmykľavú vozovku. Na ceste z Hruštína do Oravského Podzámku sa tvoria snehové jazyky a záveje. Kompa Záhorská Ves – Angern momentálne pre silný vietor nepremáva.

16:16 Obec Ždiar vyhlásila pre nepriaznivé počasie mimoriadnu situáciu

Mimoriadnu situáciu v súvislosti s nepriaznivým počasím vyhlásila v nedeľu obec Ždiar v okrese Poprad. Akopovedal starosta Pavel Bekeš, dôvodom sú najmä snehové jazyky a autá v priekopách. V dôsledku toho zostali niektoré časti obce „odrezané od sveta“.

„Mimoriadnu situáciu sme vyhlásili, aby sme mohli povolať ďalšie mechanizmy,“ povedal s tým, že pomáhajú aj pri sprejazdnení cesty I/66 smerom od čerpacej stanice do Poľska, aby sa ľudia mohli dostať domov. „Išli do Poľska na lyžovačky, na nákupy, teraz sa vracajú. Začalo fúkať a intenzívne snežiť, cesty neboli zjazdné. Autá končili v priekopách, kolóny boli až z Poľska. Pluhy nestíhali odhŕňať,“ priblížil starosta.

Za vážnu považuje aj situáciu priamo v obci, kde prišli mnohí turisti aj z Poľska, ktorí sa vracajú naspäť. „Nie všetci vodiči sú zdatní. Keď zazmätkuje jeden, je to reťazová reakcia a pluh nevie prejsť. Niektoré časti Ždiaru, ako aj jednotlivé prístupové cesty k rodinným domom, sú odrezané od sveta,“ dodal starosta.

Viacerí podľa jeho slov nerešpektovali vydané výstrahy súvisiace s poveternostnou situáciou. Zdôraznil, že v súčasnosti je na cestách veľmi slabá viditeľnosť.

15:40 Silný vietor v Trnavskom kraji si od rána vyžiadal takmer 50 zásahov

Silný vietor na území Trnavského kraja si do 15.00 h vyžiadal spolu 47 výjazdov hasičov. Najviac udalostí mali podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trnave Leny Košťálovej v okresoch Trnava a Dunajská Streda. Všetky sa obišli bez zranení.

„V týchto dvoch okresoch máme zhodne po 14 výjazdov,“ uviedla Košťálová pre TASR. V okrese Senica ich bolo osem, v Piešťanoch a Hlohovci spolu päť, v Galante štyri a v Skalici dva. Išlo predovšetkým o odstraňovanie spadnutých stromov. „Hlavne na cestných komunikáciách, ale dvakrát spadol strom aj na elektrické vedenie a tiež na dve autá,“ doplnila Košťálová. Nateraz bola najväčšou udalosťou odfúknutá plechová strecha z objektu kasární v Hlohovci.

13:30 Hasiči v Bratislavskom kraji zasahujú najmä pri spadnutých stromoch

Hasiči v nedeľu v Bratislavskom kraji zasahujú najmä pri popadaných stromoch, ale aj odtrhnutých strechách či plechoch. Doteraz sa počet výjazdov zvýšil na 35. Ako pre TASR uviedli z operačného strediska Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave, zranenia ani ľudské obete v tejto súvislosti neevidujú.

HaZZ priblížilo, že zatiaľ eviduje približne dva prípady odtrhnutia strechy, tiež prípady poškodenia majetku pre popadané stromy na autách.

15:04 Na západe a pod Tatrami je miestami búrlivý vietor, v Nitre víchrica

Na západe a pod Tatrami je miestami búrlivý vietor, v Nitre víchrica a v horských oblastiach sneženie a záveje. Také je podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) aktuálne počasie na Slovensku, ktoré v nedeľu zasiahlo mimoriadne nepriaznivé počasie.

Na území Slovenska je už niekoľko hodín silno veterno, len na východe je podľa meteorológov miestami vietor slabší. „Na západnom Slovensku nárazy vetra miestami dosahujú 80 až 105 kilometrov za hodinu, na strednom Slovensku a na Spiši väčšinou 60 až 80 kilometrov za hodinu,“ spresnil SHMÚ.

Na niekoľkých meteorologických staniciach zaznamenal aj búrlivý vietor, teda priemerná rýchlosť vetra dosiahla aspoň 62 kilometrov za hodinu. Ide o lokality Bratislava – letisko, Slovenský Grob, Trenčín, Jaslovské Bohunice, Poprad a Gánovce. „V Nitre sme zaznamenali až víchricu (priemerná rýchlosť 75 kilometrov za hodinu),“ podotkli z ústavu. Vietor už lokálne spôsobil aj škody, najmä spadnuté stromy. Meteorológovia preto vyzývajú ľudí na opatrnosť. Odporúčajú im, aby zvážili nutnosť pobytu a pohybu vonku.

Silno veterno je podľa SHMÚ aj na horách, kde je víchrica, no napríklad na Chopku až mohutná víchrica s priemernou rýchlosťou vetra 115, nárazy do 160 kilometrov za hodinu.

Zároveň najmä na Orave, Liptove, Spiši a v okolí Nízkych Tatier stále sneží, čo pri silnom vetre vytvára záveje a výrazne tak komplikuje dopravu. „Situácia bude pretrvávať približne do večera, keď začne vietor postupne slabnúť a začnú ustávať aj zrážky,“ predpovedajú meteorológovia.

Na ceste z Malaciek do obce Veľké Leváre spadol pre silný vietor strom na plynové potrubie. Momentálne z neho uniká plyn, zasahujú tu hasiči aj policajti. Úsek je momentálne neprejazdný z každej strany. „Predpokladaná doba dopravného obmedzenia je dve hodiny,“ uviedla bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti.

Pád stromu pre silný vietor eviduje polícia aj na diaľnici D2 v smere do Bratislavy na 31 kilometri. „V úseku je neprejazdný pravý jazdný pruh a len čiastočne prejazdný ľavý jazdný pruh. Na mieste sa nachádza hliadka polície. K zraneniam osôb nedošlo,“ informovala polícia. Vodičov vyzýva, aby pre nedeľné nepriaznivé počasie zvýšili svoju opatrnosť a pozornosť.

14:45 Nebezpečenstvo pre ľudské aktivity

Najvyšší stupeň výstrahy pred silným vetrom už platí aj vo viacerých okresoch na západnom Slovensku. V Pezinku, Nitre, Hlohovci, Piešťanoch a Trnave môže vietor dosiahnuť nárazovo rýchlosť až 120 kilometrov za hodinu. Výstraha tretieho stupňa platí predbežne do 18.00 h. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na webe.

Predpokladaná rýchlosť vetra je podľa meteorológov v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. „Pravdepodobnosť výskytu mimoriadnych škôd a ohrozenia ľudských životov je veľmi vysoká,“ upozorňuje SHMÚ.

Pre silný vietor platia v nedeľu aj ďalšie výstrahy. Výstraha druhého stupňa je vydaná pre Bratislavský, Banskobystrický, Trenčiansky a Prešovský kraj. V Košickom a Žilinskom kraji platí výstraha prvého stupňa.

14:19 Medzi Kútmi a Lanžhotom nejazdia pre spadnutý strom na trati vlaky

Mimoriadne silný vietor ovplyvňuje na Slovensku aj vlakovú dopravu. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) momentálne hlási prerušenú vlakovú dopravu medzi Kútmi a českým Lanžhotom. Dôvodom je spadnutý strom na trati a porucha trolejového vedenia.

Pre túto udalosť bol osobný vlak 2478 na trase medzi Kútmi a Skalicou nahradený náhradnou autobusovou dopravou. Vlak EuroCity 130 na trase Budapešť – Terespol je odrieknutý v úseku Kúty – Břeclav.

„Cestujúci smer Brno, Praha a ďalej môžu využiť REX vlaky na Viedeň. Z Viedne použiť diaľkové vlaky smer Břeclav cez Hohenau. Podobne to platí zo smeru Praha, Brno,“ informuje ZSSK.

14:09 Víchrica si v Česku vyžiadala obeť, zastavila železničnú dopravu aj na Slovensko

Víchrica, ktorá v nedeľu zasiahla Českú republiku, si vyžiadala jednu obeť. Muž zomrel v priemyselnom areáli pri Kladne po tom, ako naňho spadol päťmetrový múr zvalený vetrom. Vzhľadom na popadané stromy v krajine tiež museli zastaviť dopravu na viacerých železničných tratiach vrátane hlavnej trate medzi Brnom a Bratislavou, informoval spravodajský server TN.cz.

Premávku na trati medzi Slovenskom a Českom prerušil spadnutý trolej pri Břeclavi. V dôsledku nehody uviazol medzinárodný rýchlik z Budapešti do Prahy s približne 70 cestujúcimi. Vzhľadom na terén ich nemôžu odviezť náhradné autobusy, budú tak musieť vo vlaku počkať, kým súpravu okolo 15.00 h neodtiahnu. Podľa hasičov sa situácia zaobišla bez zranení, uviedla Česká televízia. Nie je zatiaľ jasné, kedy dopravu na tejto trati obnovia.

Česká Správa železníc informovala, že hasiči zasahovali na 40 miestach, kde silný vietor lámal a vyvracal stromy a ovplyvňoval tak železničnú dopravu. Najviac výluk hlásili na severe krajiny a v oblasti Českomoravskej vrchoviny. Na trati medzi obcami Chornice a Dzbel na Morave zastavil jeden vlak pred vyvráteným stromom a následne na neho spadol ďalší strom, k zraneniam však nedošlo.

Popadané stromy, no tiež snehové jazyky v častiach Česka komplikovali aj cestnú dopravu a viedli k viacerým dopravným nehodám.

Hasiči po celom Česku mali už dopoludnia na konte viac ako tisíc zásahov súvisiacich najmä s popadanými vetvami a stromami, no tiež uvoľnenými strechami. Bez elektriny sa v krajine ocitlo 53 000 domácností. Prevádzku vrátane lanoviek rušili aj lyžiarske strediská.

Mimoriadne silný vietor hlásili českí meteorológovia na najvyšších horách krajiny, kde dosiahol až silu orkánu. Na Sněžke namerali ráno nárazy vetra s rýchlosťou 188 kilometrov za hodinu.

14:01 Hasiči odstraňovali uvoľnenú strechu z letnej terasy

Hasiči v Žilinskom kraji odstraňovali v nedeľu následky silného vetra pri ôsmich zásahoch. Podľa riaditeľa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline Jaroslava Kapusniaka zatiaľ neevidujú žiadne zranenia.

Doplnil, že v Ružomberku odstraňovali hasiči pomocou lezeckej techniky uvoľnenú strechu z letnej terasy. „Strechu s rozmermi desať krát dva metre uložili na bezpečné miesto. Hasiči z Čadce išli do Čierneho, kde je podfúknutá strecha na zdravotnom stredisku.“

Pri zásahoch v oblasti Liptova, Turca a Kysúc išlo väčšinou o prepílenie stromu. „Robíme to v súčinnosti s miestnymi dobrovoľnými hasičskými zbormi,“ dodal Kapusniak.

13:50 Treba obmedziť výjazdy na cesty

Prvý situačný stupeň v súvislosti s nepriaznivým počasím vyhlásila Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK), oblasť Poprad. Pre TASR to povedal jej riaditeľ Marcel Polomský. Podľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Prešove je najhoršia situácia v okresoch Poprad a Kežmarok, pričom dočasne uzavreli aj cestu I/66 – Ždiar v smere na Strednicu. Vodičov vyzývajú, aby cestovanie odložili na inokedy.

Ako pre TASR povedala hovorkyňa KR PZ v Prešove Jana Ligdayová, v súvislosti so zhoršenou poveternostnou situáciou evidujú zvýšený počet udalostí v cestnej premávke. Polícia apeluje na vodičov, aby zvýšili ostražitosť, dávali pozor a boli ohľaduplní aj k ostatným účastníkom cestnej premávky.

K výzve sa pripájajú aj cestári. Vodičov žiadajú, aby v maximálnej miere obmedzili výjazdy na cesty a výlety odložili, kým bude priaznivejšie počasie. „Vietor stúpa a sneží takmer dva dni, aj keď nie stále, ale stačí to na to, aby ho sfúkavalo a zasypávalo cesty. Vytvárajú sa snehové jazyky a s postupným úbytkom denného svetla sa bude viditeľnosť ešte zhoršovať “ vysvetlil Polomský s tým, že cestári sú neustále v teréne. Zdôraznil, že v takomto počasí je to obzvlášť náročné.

„Snažíme sa zabezpečiť, aby boli všetky ceste prejazdné,“ povedal Polomský. Pripomenul tiež, že z dôvodu snehových závejov je uzavretá cesta III/3061 medzi Štrbou a Šuňavou. „Je to veľmi exponovaný úsek, pričom z jednej strany je veľké pole a cesta v záreze, na ktorú neustále fúka sneh, a to až do výšky dvoch metrov.“

Slovensko zasiahne v nedeľu mimoriadne silný vietor, ktorý bude fúkať takmer na celom území krajiny. Meteorológovia odporúčajú ľuďom, aby zvážili nutnosť pobytu a pohybu vonku a svoje voľnočasové aktivity radšej presunuli na iný deň. V oblasti Tatier platí najvyššia výstraha – 3. stupňa. Vietor tu dosiahne silu mohutnej víchrice, pričom nie je vylúčený až orkán.

Na horách v Žilinskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji môže vietor v polohách od zhruba 1 700 metrov nad morom dosiahnuť priemernú rýchlosť 110 a krátkodobo v nárazoch 160 až 180 kilometrov za hodinu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu tretieho stupňa v okresoch Tvrdošín, Ružomberok, Banská Bystrica, Brezno, Liptovský Mikuláš a Poprad.

„Predpokladaná rýchlosť vetra je extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo,“ varujú meteorológovia. Horská záchranná služba na sociálnej sieti spresnila, že takto mimoriadne silný vietor na horách sa očakáva v pohorí Západných, Vysokých a Nízkych Tatier.

12:20 Silný vietor strhol strechu predajne v Spišskej Belej

Silný vietor strhol strechu budovy v centre Spišskej Belej v okrese Kežmarok. Pre TASR to povedal operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove s tým, že dokopy evidujú tri výjazdy priamo súvisiace s nepriaznivým počasím.

„Strechu strhlo z predajne pri hlavnej križovatke, ohrozovala chodcov aj vozidlá, pretože visela nad chodníkom aj nad cestou. V katastri Tatranskej Lomnice zasahovali hasiči pre spadnutý strom na vozovke, z rovnakého dôvodu aj v meste v Kežmarku,“ povedal operačný dôstojník.

Evidujú aj niekoľko menších dopravných nehôd. Ako zdôraznil, kolízie na cestách nie sú priamym dôsledkom počasia. Pripomenul, že vodiči musia brať do úvahy stav vozovky a svoje schopnosti, pričom je dôležité prispôsobiť tomu jazdu.

12:07 Bratislavskí hasiči doteraz pre silný vietor vykonali sedem výjazdov

Bratislavskí hasiči doteraz absolvovali pre silný nárazový vietor, ktorý zasiahol územie Slovenska, sedem výjazdov. TASR o tom informovali z Operačného strediska hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave.

„Príslušníci okresných riaditeľstiev a členovia dobrovoľných hasičských zborov zasahovali v Malackách a Pezinku,“ priblížilo HaZZ.

11:42 Na ceste z Malaciek do Veľkých Levár spadol strom na plynové potrubie

Na ceste z Malaciek do obce Veľké Leváre spadol pre silný vietor strom na plynové potrubie. Momentálne z neho uniká plyn, zasahujú tu hasiči aj policajti. Úsek je momentálne neprejazdný z každej strany.

„Predpokladaná doba dopravného obmedzenia je dve hodiny,“ uviedla bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti.

Pád stromu pre silný vietor eviduje polícia aj na diaľnici D2 v smere do Bratislavy na 31 kilometri. „V úseku je neprejazdný pravý jazdný pruh a len čiastočne prejazdný ľavý jazdný pruh. Na mieste sa nachádza hliadka polície. K zraneniam osôb nedošlo,“ informovala polícia. Vodičov vyzýva, aby pre nedeľné nepriaznivé počasie zvýšili svoju opatrnosť a pozornosť.

07:13 V nedeľu bude mimoriadne silný vietor, v Tatrách platí 3. stupeň výstrahy

Slovensko zasiahne v nedeľu mimoriadne silný vietor, ktorý bude fúkať takmer na celom území krajiny. Meteorológovia odporúčajú ľuďom, aby zvážili nutnosť pobytu a pohybu vonku a svoje voľnočasové aktivity radšej presunuli na iný deň. V oblasti Tatier platí najvyššia výstraha – 3. stupňa. Vietor tu dosiahne silu mohutnej víchrice, pričom nie je vylúčený až orkán.

Na horách v Žilinskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji môže vietor v polohách od zhruba 1700 metrov nad morom dosiahnuť priemernú rýchlosť 110 a krátkodobo v nárazoch 160 až 180 kilometrov za hodinu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu tretieho stupňa v okresoch Tvrdošín, Ružomberok, Banská Bystrica, Brezno, Liptovský Mikuláš a Poprad.

„Predpokladaná rýchlosť vetra je extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo,“ varujú meteorológovia. Horská záchranná služba na sociálnej sieti spresnila, že takto mimoriadne silný vietor na horách sa očakáva v pohorí Západných, Vysokých a Nízkych Tatier.

Druhý stupeň výstrahy pred silným vetrom na horách platí v okresoch Dolný Kubín, Námestovo, Martin, Žilina a Turčianske Teplice. Vietor tu nad pásmom lesa môže dosiahnuť priemernú rýchlosť 90 až 105, alebo krátkodobo v nárazoch rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu. Takáto rýchlosť vetra predstavuje zvýšené nebezpečenstvo, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.

Prvý stupeň výstrahy pred vetrom na horách je vyhlásený v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Trenčianskom i Košickom kraji. Vietor v tunajších horách a najmä na ich hrebeňoch môže dosiahnuť priemernú rýchlosť 45 až 85 a krátkodobo v nárazoch rýchlosť 65 až 135 kilometrov za hodinu.

So silným vetrom treba v nedeľu rátať aj pod horami. Pre Bratislavský, Trnavský, Nitriansky a Trenčiansky kraj i v okrese Poprad a Brezno platí výstraha druhého stupňa. Vietor tu môže dosiahnuť priemernú rýchlosť 60 a krátkodobo v nárazoch rýchlosť 85 až 105 kilometrov za hodinu. SHMÚ upozorňuje, že pravdepodobnosť spôsobenia škôd pri tak silnom vetre je vysoká. Silný vietor bude fúkať aj na väčšine stredného i časti východného Slovenska, kde môže vietor dosiahnuť rýchlosť krátkodobo v nárazoch 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Meteorológovia varujú aj pred snežením v Žilinskom, Banskobystrickom, Trenčianskom, Prešovskom a Košickom kraji, kde miestami môže napadnúť od 10 do 40 centimetrov snehu. Na cestách sa môžu zároveň tvoriť aj snehové záveje a jazyky. SHMÚ vydal výstrahu druhého stupňa v Žilinskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji. Pravdepodobnosť spôsobenia škôd nadpriemernou tvorbou snehových závejov a jazykov je tu totiž vysoká. Prvý stupeň výstrah platí v Trenčianskom a Košickom kraji.

06:00 Odporúčania ministerstva vnútra

Neparkovať vozidlá na rizikových miestach či vyhnúť sa pohybu po horách a prechádzkam v lese i v parkoch. Aj to sú odporúčania, ktoré zverejnilo ministerstvo vnútra pre očakávaný mimoriadne silný vietor, ktorý má Slovensko zasiahnuť v nedeľu (30. 1.).

Hasiči spolu s krízovým riadením rezortu vnútra radia neparkovať autá pri silnom vetre pod stromami, elektrickými stĺpmi a stožiarmi či billboardmi. „Pred príchodom vetra treba doma vykonať preventívne opatrenia, pozatvárať a zaistiť okná a dvere, na záhrade, terase či balkóne upevniť predmety, ktoré by pod vplyvom vetra mohli spadnúť a ohroziť okolie (záhradný nábytok, kvetináče, náradie, sklenené či plechové predmety),“ spresnili v odporúčaniach.

Radia taktiež vytvoriť pre zvieratá žijúce na dvore dočasné útočisko, pretože predmety pohybujúce sa pod vplyvom vetra im môžu ublížiť. Ľuďom odporúčajú zdržiavať sa v bezpečných objektoch, obmedziť šoférovanie, vyhnúť sa pohybu po horách a prechádzkam v lese a v parkoch. Pri šoférovaní by mali vodiči preferovať pomalú jazdu vo vozidle, ktoré môžu silné poryvy vetra prevrátiť.

„Vyhýbať sa treba kontaktu so spadnutými elektrickými stĺpmi a drôtmi. Pokiaľ auto zasiahne strom či konár, kontaktovať tiesňovú linku,“ informuje rezort vnútra. Ľudia by podľa neho mali sledovať poveternostnú situáciu z bezpečia domova, v žiadnom prípade neskúmať terén. „Majte na pamäti, že najvyššiu hodnotu má život, až potom majetok,“ podotklo ministerstvo.

Slovensko čaká v nedeľu veľmi nepriaznivé počasie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto odporúča ľuďom, aby zvážili nutnosť pobytu a pohybu vonku a svoje voľnočasové aktivity radšej presunuli na iný deň. Meteorológovia totiž očakávajú na väčšine územia mimoriadne silný vietor, v Tatrách mohutnú víchricu až orkán. Ústav tu preto vydal výstrahu najvyššieho – 3. stupňa.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.