Čínski trhoví regulátori začali na Štedrý deň vyšetrovať e-shop Alibaba. Ten patrí druhému najbohatšiemu Číňanovi Jackovi Maovi, ktorý je spoluzakladateľom internetového konglomerátu. Regulátori sa stretnú aj so zástupcami Ant Group, ktorá je sesterskou finančnou firmou Alibaby. Vzrastajúca moc Jacka Maa vzbudzuje podľa The New York Times nevôľu u najvyššieho vedenia krajiny.

O štvrtkovom incidente informoval stranícky portál People 's Daily. "Je to dôležitý krok v posilnení protimonopolného dohľadu v internetovej sfére," píše sa v článku. "Tento krok bude prospešný v regulácii tohto sektora a povedie k dlhodobému zdravému vývoju všetkých platforiem," pokračuje denník. Je otázne, aký vplyv bude mať vyšetrovanie na ostatné úspešné čínske platformy na internete, ako napríklad JD.com, Tencent, ByteDance či Meituan.

Práve JD.com v minulosti kritizovala praktiky Alibaby. Výhrady sa týkali skutočnosti, že predajcovia, ktorí predávajú na platforme Alibaba, nemôžu predávať na iných platformách. Práve to teraz budú čínske úrady vyšetrovať. Alibaba sa už vyjadrila, že bude s úradmi plne spolupracovať, a že jej služby budú počas vyšetrovania fungovať normálne. Zároveň uistila, že všetkými požiadavkami regulátorov sa bude "striktne riadiť".

Úrady proti Alibabe zakročili aj v minulosti

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.