28. januára, 21:12

Smrť Poľky Agnieszky vzbudzuje viac otázok ako odpovedí. Potratové organizácie však majú jasno

Smrť Poľky Agnieszky vzbudzuje viac otázok ako odpovedí. Potratové organizácie však majú jasnoAgnieszka T. Foto: Facebook/Wioletta Paciepnik

Niektorí politici a neziskové organizácie v uplynulých dňoch informovali o smrti Agnieszky T. z poľského mesta Čenstochová, ktorá mala zahynúť kvôli poľským pro-life zákonom. Zdá sa však, že tieto organizácie viac ako práva ženy chránia svoju dogmu.

Najnovší prípad, ktorý ma dokazovať, že poľský protipotratový zákon treba zrušiť, sa mal odohrať na prelome tohto a minulého roku v poľskom meste Čenstochová. 37-ročná matka troch detí, ktorá bola v prvom trimestri tehotenstva a čakala dvojičky, sa začala cítiť zle a prišla 21. decembra do miestnej nemocnice. Tam lekári zistili, že jedno z jej očakávaných detí zahynulo, aj napriek tomu ho však ponechali v maternici. Po šiestich dňoch zomrelo aj druhé dieťa a dva dni nato lekári pristúpili k vyčisteniu maternice. Matka sa však stále cítila zle a 25. januára napokon, žiaľ, zomrela.

Jej sestra, ktorá je mimochodom dvojčaťom zosnulej, v deň jej smrti uverejnila na sociálnych sieťach výzvu, kde tvrdí, že za smrť jej sestry môže prísna protipotratová legislatíva. Táto výzva sa následne začala masovo šíriť medzi organizáciami a politikmi bojujúcimi za potraty a taktiež vo viacerých médiách naprieč celou Európou. Poľsko je vnútorne polarizovaná krajina, preto to okamžite získalo politický náboj.

Nestalo sa to po prvýkrát, podobne ako v prípade Izabely, inej mladej ženy z Poľska, aj teraz sa zdá, že propotratové organizácie vynášajú svoje súdy priskoro a ideologicky podfarbene.

Ich hlavným argumentom je, že matka umrela, lebo lekári jej pre poľské zákony zakazujúce potrat nevyčistili maternicu hneď po odumretí prvého plodu. Avšak aj viacerí poľskí lekári upozorňujú na to, že v prípadoch, keď odumrie jedno dieťa, sa automaticky nepristupuje k jeho odobratiu z maternice. V hre je totiž viacero ďalších premenných. Úplne iná je situácia, ak sa jedná napríklad o dvojvaječné dvojčatá, ktoré sa vyvíjajú samostatne, a jednovaječné dvojičky so spoločným obalom a placentou.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.