29. januára, 08:18

Čo odhalilo obvinenie Ratzingera? Mocenský boj v cirkvi, píšu vatikanisti

Čo odhalilo obvinenie Ratzingera? Mocenský boj v cirkvi, píšu vatikanistiPápež Benedikt XVI. Foto: TASR/AP

Prinášame pravidelý prehľad diania v Ríme, ako ho vidia a komentujú vatikanisti. Kauzy Becciu a Ratzinger má spájať túžba po obetnom baránkovi, v ktorých je vysoký cirkevný protagonista ľahký terč a vopred je považovaný za vinného, píšu vatikanisti. Pápež vraj v apríli pôjde na Maltu.

Benedikt XVI. je stále v centre pozornosti. Jeho tajomník arcibiskup Georg Gänswein oznámil, že pochybil vo vyjadrení k správe o zneužívaní v mníchovsko-freisinskej arcidiecéze, čím opäť rozvíril debatu o Ratzingerovej (ne)vine. Vtedajší arcibiskup diecézy Joseph Ratzinger vskutku bol prítomný na stretnutí, na ktorom sa hovorilo o kňazovi, ktorý bol obvinený zo zneužívania. Duchovný Peter H. sa neskôr opätovne činil v pastorácii. Avšak na danom stretnutí sa nehovorilo o dôvode preloženia, ale o terapii, na ktorú ho poslala iná diecéza. Ak by to bolo tak, potom platí Ratzingerove pôvodné tvrdenie, že o zneužívaní nevedel.

Médiá písali o „zvrate“ a „tieňoch“ v Ratzingerovej kauze. Vatikán pritom už v roku 2010, keď bol Benedikt XVI. pápežom, odmietol, že ako arcibiskup v Mníchove vedel o zneužívaní zo strany tohto kňaza a odkázal na vyjadrenie arcidiecézy, ktorá inú interpretáciu označila za čistú špekuláciu. Za preloženie kňaza vzal plnú zodpovednosť vikár Gerhard Gruber. Sekulárny ľavicový denník La Repubblica predoslal svoj postoj už v titulku: „Pedofília, Ratzingerova osamotenosť. Pochybnosti o obrane tajomníka Gänsweina“. Autor článku, ktorý bol aj v pápežskom špeciáli na Slovensku, však priznal, že pre mnohých sú pokračujúce útoky na bavorského pápeža výsledkom „mašinérie špiny, ktorú proti nemu skonštruovali na jeho diskreditáciu za jeho oddanosť pravovernosti“.

Správa o zneužívaní v bývalej Ratzingerovej arcidiecéze nie je „súdnym vyšetrovaním a vôbec nie konečnou bodkou“, vysvetľuje osobitné komuniké pre novinárov z Vatikánu. Neslobodno „hľadať ľahkých obetných baránkov“ a rýchle odsudky, píše s tým, že len takto môžeme prispieť ku „kolektívnemu spytovaniu svedomia za chyby minulosti“ a k „hľadaniu spravodlivosti v pravde“.

„Je to mocenský boj proti vernosti magistériu [učeniu cirkvi, pozn. red.]. Obvinenia voči Ratzingerovi sú spôsob, ako rozdeliť cirkev na tradicionalistov a inovátorov“, v ktorom je „veľký mysliteľ 20. a 21. storočia sarkasticky zosmiešňovaný či prinajlepšom zabudnutý“, vracia útok talianska komentátorka. Identifikuje i Ratzingerových odporcov, nie však mimo cirkvi, ale v jej vnútri: niektorí nemeckí biskupi, ktorí ho vraj „odjakživa nenávidia“, a „podporovatelia nového kurzu v cirkvi“.

Myslia si, že ak Benedikt XVI. dostane k. o. , dajú šach-mat aj pápežovi Františkovi. „Ak nebude stačiť výstraha, skôr či neskôr sa pripraví zdanlivo nezávislé vyšetrovanie“ o zneužívaní vo Františkovej rodnej Argentíne, uvažuje publicistka.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.