Nemci majú k napätiu medzi Ruskom a Ukrajinou iný prístup ako USA či Británia. Ukázali to aj tým, že namiesto zbraní, ktoré im posielajú iné štáty, poslali prilby. A aj tých prišlo málo. Skromná materiálna podpora Nemecka Ukrajine sa u našich východných susedov nestretla s nadšením. Kyjevský starosta Vitalij Kličko sa v rozhovore pre denník Bild ironicky spýtal, či im nemecká vláda nabudúce pošle vankúše.

V časoch rastúceho napätia medzi Moskvou a Kyjevom, či skôr Washingtonom a Moskvou, sa viaceré štáty rozhodli podporiť Ukrajinu dovozom zbraní. Samotná Ukrajina podanie pomocnej ruky zo strany západných štátov víta a chápe to ako prejav podpory. Najaktívnejšie sú anglosaské krajiny, USA a Británia, ale s podporou prišli aj ďalšie vlády východnej Európy, výnimkou nie je ani postoj slovenskej diplomacie.

Ukrajinci okrem vďaky ponúkli aj iný komentár. Týkal sa práve Nemcov, ku ktorým majú v Kyjeve ambivalentný vzťah. Na jednej strane je Nemecko garantom európskej politiky voči zadĺženej Ukrajine, na strane druhej s Ruskom vytvorilo plynovod Nord Stream 2, na ktorý Ukrajina (ale aj Slovensko) dopláca.

Ambivalentný vzťah pokračuje, príkladom je tohtotýždňová ponuka Nemecka, ktorú v stredu avizovala ministerka obrany Christine Lambrechtová. Nemci podľa jej vyjadrenia poskytnú ukrajinskej armáde 5-tisíc vojenských prilieb.

Pre Kyjev je to sklamanie v dvoch ohľadoch. Od Berlína jednak žiadal dodávku až 100-tisíc prilieb, teda 20-násobne väčšie množstvo, a po druhé, uvítali by viac zbraní, prípadne väčší objem defenzívneho vybavenia.

Nemci tým dávajú jasne najavo, čo si o náraste napätia myslia.

(viac…)

Najnovšie autorské články