30. januára, 05:57

Akciové trhy: Pre cenné papiere nastávajú ťažšie časy

Akciové trhy: Pre cenné papiere nastávajú ťažšie časyIlustračné foto. TASR/AP

Akciové burzy prevažne počas tohto týždňa trávili obchodovanie v červených číslach. Padala takmer celá Európa. Výpredaje v akciovom svete pritom trvali už od predošlého týždňa a jeho dôvody boli ľahko čitateľné: trochu zvulgarizovane povedané, išlo o strach z rastu úrokových sadzieb.

Je to vlastne celkom jednoduchá matematika. Centrálne banky po celom svete v uplynulých zhruba trinástich rokoch ako zbesilé tlačili peniaze v nádeji, že tým nakopnú hospodársky rast. Prípadne – ako napríklad v Európe –, že tým ešte navyše zmiernia defláciu, ktorej sa (medzi nami úplne zbytočne) obávali. Dlhodobé tlačenie peňazí síce na nakopnutie rastu nefungovalo, ale centrálne banky mali jednoduchú odpoveď – rovnako chybnú, ale tiež ťažko vyvrátiteľnú: keby sme to nerobili, bol by hospodársky rast ešte mizernejší.

Podhubie pre inflačný rast

Tým sa roky napĺňalo podhubie pre ohromný inflačný rast. Známky inflácie boli dobre vidieť už v predošlých rokoch, keď sa centrálne banky stále tvárili, ako že infláciu nevidia. To, keď prudko rástli ceny cenných papierov alebo nehnuteľností. V skutočnosti išlo o inflačný rast, ktorý sa pomaly pretavoval do rastu cien energií, rastu cien v priemysle… až nakoniec do spotrebiteľských cien.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.