31. januára, 06:45

Štyri mapy, ktoré ukazujú, ako sa za desať rokov zmenilo východné Slovensko

Štyri mapy, ktoré ukazujú, ako sa za desať rokov zmenilo východné SlovenskoIlustračné foto z Prešova: Govisity/tip na trip/kosice.guide, flickr.com,

Najdôležitejšia správa po zverejnení výsledkov cenzu znie, že východ štátu sa vyľudňuje všade okrem okresov s vysokým počtom rómskeho obyvateľstva. Počet Rómov sa zvýšil, počet Maďarov znížil a počet Rusínov zvýšil aj znížil zároveň. Neveriacich na východe pribudlo menej ako inde na Slovensku. Obyvatelia najvýchodnejšej časti republiky migrujú najmä do Bratislavy, Prešova a Košíc.

Počet obyvateľov východného Slovenska sa mierne znížil. Zatiaľ čo v roku 2011 žilo v Prešovskom a Košickom kraji dokopy 1 606 250 ľudí, v roku 2021 ich bolo 1 591 147, teda o 15 103 menej. Väčší úbytok zaznamenal Košický kraj, ktorý stratil 9 507 obyvateľov. Aj napriek tomu si však oba kraje udržali prvenstvo v počte obyvateľov, pričom Prešovský kraj je jediný na Slovensku, ktorý má viac ako osemstotisíc obyvateľov, presne 808 931. A aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že tieto dáta vyvracajú reči o exite východniarov na západ, nie je to tak.

Mapa číslo 1: Východ bez Rómov by na tom bol výrazne horšie

Ukazuje to najmä pohľad na okresné mestá, kde vidíme, že všetky zaznamenali pokles obyvateľov. Najvyšší je pritom na krajnom severovýchode. Smutným rekordérom je mesto Svidník, odkiaľ odišlo za desať rokov až 13 percent obyvateľov. V tesnom závese sú Medzilaborce s úbytkom 12,4 percenta. Nasleduje Humenné s 10,5 a Snina s 9,7 percentami. Podobne sú na tom aj ďalšie mestá na krajnom východe s dvomi výnimkami.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.