Vrchol omikron vlny čakáme najbližšie dni, tento pondelok som dosiahol rekord v počte vybavených pacientov počas celej mojej kariéry, hovorí Rastislav Zanovit, všeobecný lekár z Námestova. Pacienti s omikronom hlásia najčastejšie veľmi silné bolesti hrdla, na ktoré pomáha kloktanie. Pri horúčke nad 38 stupňov a kašli si treba merať tep a saturáciu krvi kyslíkom. Rizikovým pacientom pomáha nový liek molnupiravir. Ak sa necítite dobre alebo kašlete, nechoďte do práce hneď po piatich dňoch karantény – predídete tak dlhodobému covidu.

Tento víkend bude podľa vás Námestovo na vrchole „omikron tsunami“. Ako sa váš okres dostal do čela najrýchlejšie rastúcich?

Už je našou tradíciou, že na Slovensku rozbiehame každú vlnu. Faktorov je viacero. Cez vianočné sviatky boli otvorené hranice a poľské Zakopané bolo plné Slovákov. Bola tam doslova open-air párty s mnohými zahraničnými turistami, kde sa premiešali kontakty. Mnoho ľudí, ktorí pracujú v zahraničí, sa zas vrátilo domov. Asi aj to mohlo zavážiť.

Sedemdňová incidencia je u vás vyššia ako dvetisíc. Badať to na dostupnosti niektorých služieb v meste?

Najnovšie autorské články