29. januára, 09:07

Vlani ľudia prestávkovali 11 miliárd eur, v online hazarde skončí 16-násobne viac peňazí ako pred pandémiou

Vlani ľudia prestávkovali 11 miliárd eur, v online hazarde skončí 16-násobne viac peňazí ako pred pandémiouFoto: Róbert Valent

Hazard na Slovensku ešte nedosiahol svoj vrchol a stále množstvo peňazí, ktoré sú ľudia ochotní prehrať. Svedčia o tom aj najnovšie štatistiky za minulý rok. Prestávkovalo sa viac ako 11 miliárd eur, prevádzkovatelia hazardu mali zisk 836 miliónov eur.

Najskôr malé vysvetlenie, aby sme správne rozumeli číslam. Po legislatívnej zmene, ktorá nastala od 1. januára minulého roka, prevádzkovatelia hazardných hier predkladajú Štatistickému úradu stávky a výhry hráčov, čo zvyšuje vykazované čísla. Do roku 2020 to boli vklady a výhry hráčov. Rozdiel hneď vysvetlíme.

Ak ide človek do herne, kasína alebo hrá na internete a vloží tam napríklad 100 eur, z toho sa mu vráti späť – „vyhrá“ – 50 eur, no tie sa rozhodne staviť znova, tak sa to berie, že prestávkoval 150 eur, i keď reálne použil iba 100 eur. Preto sú štatistiky vyššie, z toho dôvodu nie je úplne relevantné štatistiky porovnávať s minuloročnými. Porovnávať môžeme však výťažky, ktoré ostali prevádzkovateľom. A tie by mali politickú špičku vyrušiť a upozorniť na problém.

Podľa zákona o hazardných hrách medzi ne radíme hazardné hry v herni, v kasíne, lotérie, ako sú číselné alebo okamžité lotérie, bingá, stávky, internetové hry. V štatistikách sú uvedené všetky prevádzky, ktoré majú schválenú platnú licenciu.

V roku 2021 činil výťažok prevádzkovateľov hazardných hier viac ako 836 miliónov, čo by takmer stačilo na pokrytie nákladov vysokého školstva. Ako Štandard systematicky upozorňuje, hazard je počas pandémie veľký problém. Zisky z hazardu narástli, suma je vyššia ako bola v roku 2019 pred pandémiou. V roku 2020 bol celkový výťažok 709 miliónov, čo je o 13 percent menej ako v roku 2019. Bolo to hlavne z dôvodu pandémie a uzavretia kasín a herní.

Herne a kasína boli však zatvorené aj v roku 2021. Dokonca výťažok z herní je v porovnaní s rokmi 2020 a 2019 najnižší. Napriek tomu sa to na konečnom výťažku neodrazilo, práve naopak, je vyšší ako pominulé roky. Prečo?

Dôvod treba hľadať v roku 2019 a zmenách, ktoré schválila vláda Petra Pellegriniho. Do júna 2019 pôsobil na Slovensku len monopolný štátny podnik Tipos, kde sa dali hrať legálne online hry. Ostatným prevádzkovateľom prístup nepovoľovali. Odvtedy sa zlegalizovali aj iné online hry, argumentom bolo, že tým chcú zabrániť nelegálnemu hraniu. Dôsledky sú teda katastrofálne, aj keď týmto krokom si výrazne polepšil aj štát vyššími príjmami do štátnej pokladnice.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.