AKTULIZOVANÉ V Severnej Amerike sa uskutočňuje jeden z najväčších cestných protestov v dejinách. Ako tvrdia organizátori, kolóna o počte 50-tisíc nákladných vozidiel a viac ako milión ľudí mieri do hlavného mesta Kanady pred budovu parlamentu. Účastníci chcú vyjadriť nespokojnosť s prísnou očkovacou politikou a inými covidovými opatreniami. Polícia v hlavnom meste je v plnej pohotovosti. Premiér Kanady Justin Trudeau konvoj označil za okrajový. V minulosti koronaskeptikov pre zmenu tituloval za rasistov.

V Kanade sa v týchto momentoch uskutočňuje najväčší protest svojho druhu v histórii. Dôvodom jeho realizácie nie je nič iné ako odpor voči prísnej covidovej politike, v ktorej patrí táto zaoceánska krajina na špic globálneho rebríčka.

Účastníci sa tentokrát nezhromaždili osobne v srdci veľkomesta, ako tomu býva zvykom, ale zvolili menej tradičnú formu odporu – vytvorili na cestách veľký konvoj nákladných vozidiel.

Ten podľa informácií na sociálnych sieťach tvorí až 50-tisíc kamiónov a 1,4 milióna ľudí. Celá kolóna, ktorá protestuje pod označením Freedom Convoy (Slobodný konvoj), na dĺžku údajne meria až 70 kilometrov, čo je vzdialenosť zhruba z Bratislavy do Hlohovca. Reálna účasť však bola menšia, ako píše Štandard v samostatnom článku. V konvoji vidno množstvo kanadských vlajok a transparentov.

V metropole zrejme bude dusno

Vodiči a iní nespokojenci majú namierené do hlavného mesta Ottawy. Šoféri a protestujúci v ňom majú v pláne zostať dovtedy, dokým kanadský premiér Justin Trudeau neodstúpi alebo kým im vláda nevráti „práva a slobodu“.

Kamióny prechádzajú celou krajinou od Manitoby, cez Ontario a v sobotu by mali doraziť do zmienenej metropoly. Vozidlá prichádzajú zo všetkých strán Kanady – zo severu, juhu, západu aj východu – a pridávajú sa aj nákladiaky zo Spojených štátov amerických.

https://www.youtube.com/watch?v=72sKFVjY8PY

Polícia sa pripravuje

Ottawská polícia už v stredu uviedla, že pripravuje plány pre prípad, že by sa demonštrácia zmenila na násilie alebo sa stala „viacdňovou udalosťou“. Rátajú tiež s možnosťou, že príde k blokovaniu dopravy alebo zasahovaniu do kritickej infraštruktúry.

Polícia navrhuje, aby sa miestni obyvatelia vyhýbali okoliu parlamentu a avizovala, že v centre mesta, ako aj na lokálnych cestách a diaľniciach bude výrazne zintenzívnená prítomnosť polície a záchranných zložiek.

Premiér Trudeau protestný konvoj označil ako „malý a okrajový“ a dodal, že „nereprezentuje názory Kanaďanov“. Trudeau v nedávnej minulosti očastoval ľudí bez vakcíny za odporcov vedy, rasistov a mizogýnov.

Zmrazili im financie

(viac…)

Najnovšie autorské články