Francúzska prezidentská kampaň sa dostala do kľúčovej fázy. Od štvrtka majú kandidáti päť týždňov na to, aby preukázali dostatočnú podporu pod svojou kandidatúrou. Potrebujú 500 podpisov volených predstaviteľov. Marine Le Penová, Éric Zemmour ani Jean-Luc Mélenchon ešte nezískali dostatok hlasov na kandidatúru.

Kým na Slovensku potrebuje prezidentský kandidát najmenej hlasov 15 poslancov ale podpisy 15-tisíc občanov, vo Francúzsku to funguje inak. Kandidáti sa na podporu voličov spoliehať nemôžu, musia preukázať 500 podpisov spomedzi celkovo 42-tisíc volených predstaviteľov. Patria medzi nich poslanci aj regionálni predstavitelia, ale väčšinu tvoria starostovia a primátori (34-tisíc).

Pre kandidátov z menších strán alebo politických nováčikov je to problém a pravidlo 500 podpisov sa stalo vo francúzskej prezidentskej kampani veľkou témou. Aj pomerne vysoká ľudová podpora, ktorú ukazujú prieskumy, jednoducho na kandidatúru nestačí. Zohnať podpisy volených predstaviteľov zasa nie je jednoduché, pretože sú verejné a dlhodobí starostovia zvažujú, či sa vystaviť reputačnému riziku. Na vlastnej koži to pociťujú traja kandidáti z prvej päťky v prieskumoch – Le Penová, Zemmour a Mélenchon.

(viac…)

Najnovšie autorské články