Taliansko si tento týždeň volí hlavu štátu. Krajina je v zvláštnom politickom limbe, keďže vládne technokratický premiér a podporuje ho široká koalícia, presun premiéra Draghiho na post prezidenta by preto mohol spustiť nekontrolovanú reakciu.

Všetko so všetkým teda súvisí, pri voľbe prezidenta ide o dvojitú hru – aj o prezidenta, aj o premiéra a azda i o predčasné voľby. V krajine vládne neistota a chaos, myslia si zahraniční pozorovatelia, ale miestni zachovávajú pokoj. Je príliš skoro hovoriť o ozajstnom chaose, s úsmevom podotkol taliansky novinár Fausto Gasparroni pre Štandard.

Kulisy sú veľkolepé: budova talianskeho parlamentu budí rešpekt, taliansky prezident predstavuje podľa ústavy národnú jednotu, a predsa má niekto pocit, že ide o nepodarené divadlo. Prezidenta nevolia priamo občania ako u nás, ale poslanci a delegáti regiónov v tajnom hlasovaní. Zhromaždenie je to veľké, tento rok ide o 1 009 oprávnených delegátov, dvojtretinovú väčšinu tvorí 672 z nich, jednoduchú väčšinu 505. Chýba však to najpodstatnejšie, silný kandidát, prípadne dvaja. Už od pondelka sa snažia voliť nástupcu úradujúceho prezidenta Sergia Mattarellu, keďže jeho mandát sa skončí vo februári a nechce ho predĺžiť. Na úrad sa oficiálne nekandiduje, ale politické strany sa spravidla zhodnú, koho si zvolia, prípadne navrhnú niekoľko mien. Väčšina pochopí a krajina získa prezidenta.

Teraz je však všetko inak. Voľby novej hlavy štátu už po tretí raz za sebou, teda v pondelok, utorok a stredu, vyhrávajú prázdne hlasovacie lístky. Podobne sa to očakáva aj dnes, keďže politické strany, vláda ani ľavicové a pravicové zoskupenia sa stále nevedia dohodnúť na spoločných kandidátoch.

Poslanec vhadzuje svoj hlas do volebnej schránky počas štvrtého kola hlasovania v dolnej komore talianskeho parlamentu v Ríme 27. januára 2022. Foto: TASR/AP

Ak máte pocit, že ide o chaos, najlepšie vás zorientuje domáci pozorovateľ. Zdanie klame, lebo tunajšia politika je komplexná, hovorí v rozhovore dlhoročný novinár zo spravodajskej agentúry ANSA Fausto Gasparroni, ktorý bol so Štandardom aj na pápežskom špeciáli na Slovensku:

„Chápem, že v zahraničí je veľmi ťažké porozumieť talianskej politike, ktorá hodne pozostáva z taktizovania a tajných dohôd, ale je priskoro hovoriť o skutočnom chaose. Ten by nastal vtedy, ak by si zvolenie prezidenta vyžadovalo oveľa viac hlasovacích kôl. A to najmä v tomto osobitnom momente, keď pandémia stále predstavuje vážnu hrozbu, ekonomika je v ťažkostiach, na hraniciach Európy veje vietor vojny a burzy padajú. Chcem však dúfať, že čo najskôr príde dohoda medzi stranami, ktorá tiež ukáže silný akt zodpovednosti voči krajine,“ vysvetlil žurnalista.

(viac…)

Najnovšie autorské články