Vatikán vydal v stredu vyhlásenie obhajujúce emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý podľa právnickej firmy nekonal v prípadoch zneužívania v 80. rokoch. Rovnako sa ho zastali vatikanisti. Benedikt sa bráni, že zneužívajúcich kňazov nekryl.

Benedikt XVI., občianskym menom Joseph Ratzinger, bol „prvým pápežom, ktorý sa niekoľkokrát stretol s obeťami zneužívania“, napísal v editoriáli zverejnenom na webstránke Vatican News Andrea Tornielli, edičný riaditeľ Dikastéria pre komunikáciu Svätej stolice.

Nezávislá správa, ktorú pre uvedenú arcidiecézu vypracovala advokátska kancelária Westpfahl Spilker Wastl (WSW), a zverejnili ju minulý týždeň v Nemecku, obvinila 94-ročného bývalého pápeža zo zlyhaní, keď nepodnikol nič voči štvorici duchovných, z ktorých dvaja preukázateľne spáchali viacero skutkov zneužívania.

Tornielli poukázal na to, že Ratzinger vo funkcii prefekta Kongregácie pre náuku viery „bojoval proti fenoménu“ sexuálneho zneužívania duchovnými a neskôr ako pápež „schválil veľmi tvrdé normy proti duchovným, ktorí sa dopustili zneužívania, a mimoriadne predpisy na boj proti pedofílii“. Poznamenal tiež, že zmienený znalecký posudok „nie je výsledkom súdneho vyšetrovania ani konečným verdiktom“, a preto je neprimerané na jeho základe vyhľadávať „ľahkých obetných baránkov a robiť unáhlené súdy“.

Slovo verzus slovo

Benedikt XVI., ktorý stál na čele katolíckej cirkvi v rokoch 2005 – 2013, bol v rokoch 1977 – 1982 na čele arcidiecézy v Mníchove a Freisingu. V tom čase sa zúčastnil na stretnutí, na ktorom sa údajne rozhodlo o preložení istého kňaza, podozrivého okrem iného zo zneužitia 11-ročného chlapca v meste Essen, do Mníchova. Benedikt v neskoršom vyhlásení uvádzal, že sa na tomto stretnutí nezúčastnil. Advokátska kancelária však zistila, že to nebola pravda.

Vatikán v reakcii uviedol, že vtedajší arcibiskup Ratzinger sa na zmienenom stretnutí naozaj zúčastnil a opačné tvrdenie bolo spôsobené chybou pri redakčnej úprave jeho vyhlásenia. Vatikán však trvá na tom, že na danom stretnutí sa nerozhodlo o preložení spomínaného kňaza.

Odborná štúdia, ktorú pre mníchovsko-freisinskú arcidiecézu vypracovala advokátska kancelária Westpfahl Spilker Wastl (WSW), uvádza 497 obetí zneužívania v rokoch 1945 – 2019, pričom väčšinu z nich tvorili malí chlapci a tínedžeri. Vo vypracovanej správe sa spomína najmenej 235 údajných páchateľov vrátane 173 kňazov a deviatich diakonov.

Benedikt XVI. proti zneužívaniu konal, tvrdia niekoľkí vatikanisti

Téme sa v Štandarde venoval náš vatikánsky spravodajca Bohumil Petrík tu a tu.

Niekoľko vatikanistov, ktorí sa téme venovali, sa čudovalo, prečo sa opäť dávne obvinenie objavilo. Pripomenuli, že Vatikán už v roku 2010 odmietol, že by Ratzinger vedel o zneužívaní zo strany tohto kňaza a odkázal na vyjadrenie arcidiecézy, ktorá inú interpretáciu označila za čistú špekuláciu.

„Benedikt sa nikdy nestane svätým“ alebo „Najnovší zbabelý útok na Ratzingera.“ Aj takto komentovali vatikanisti správu o zneužívaní v bývalej arcidiecéze Benedikta XVI. Staronové obvinenie oživuje niekdajšiu debatu o pedokriminalite v cirkvi a o zodpovednosti nemeckého pápeža.

(tasr, haj)

Najnovšie autorské články