Strana Hlas-SD vylučuje spoluprácu s hnutím OĽaNO v tohtoročných regionálnych a komunálnych i budúcich parlamentných voľbách. Zapojí sa tiež do zberu podpisov za vyhlásenie opozičného referenda o zmene ústavy týkajúcej sa predčasných volieb, do ktorého pridá vlastnú sociálnu otázku. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom po výjazdovom rokovaní predsedníctva strany informoval jej predseda Peter Pellegrini.

„Predsedníctvo strany rozhodlo, že všetkým svojím štruktúram na krajskej, okresnej i centrálnej úrovni zakazuje uzatvoriť akúkoľvek koalíciu alebo spoluprácu v nasledujúcich komunálnych a regionálnych voľbách a zároveň vylučuje akúkoľvek povolebnú spoluprácu po parlamentných voľbách so stranou ĽSNS a stranou OĽaNO,“ uviedol Pellegrini.

Prečo s nimi nechce spolupracovať

Podľa predsedu Hlasu je dôvodom vylúčenia spolupráce so stranou Mariána Kotlebu fašistická ideológia kotlebovcov. OĽaNO zas označil za hnutie jedného muža bez jasných stanov a kontrolných mechanizmov.

Vládne hnutie Igora Matoviča označil za schránkovú firmu, ktorá nemá ani len kanceláriou so svojou menovkou. „Je to strana jedného muža,“ vyhlásil Pellegrini s tým, že existuje len na to, aby sa „tučné“ štátne dotácie prelievali do súkromného vrecka. Matovič podľa šéfa Hlasu zlyhal odborne aj ľudsky.

Ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) označil za vojnového štváča. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nom. OĽaNO) je, ako uviedol Pellegrini, zrelý na demisiu za kauzu dotácií pre ošípané. Ministerku kultúry Natáliu Milanovú (OĽaNO) považuje za „neexistujúcu“.

Volebnú spoluprácu s ostatnými stranami Hlas-SD nevylúčil a krajské i okresné štruktúry strany majú pri nadchádzajúcich regionálnych a komunálnych voľbách voľnú ruku uzatvárať akékoľvek koalície.

Zapoja sa do petičnej akcie

Druhým záverom, na ktorom sa podľa Pellegriniho jednohlasne zhodlo predsedníctvom strany, je, že Hlas-SD sa so svojimi štruktúrami zapojí do avizovanej petičnej opozičnej akcie. Tá má za cieľ vyzbierať 350-tisíc podpisov za vypísanie referenda o zmene ústavy tak, aby bolo možné v referende hlasovať i o vyhlásení predčasných volieb. Referendum má obsahovať i otázku týkajúcu sa možnosti vzniku vojenských základní na území Slovenska.

„Do tejto petičnej akcie strana vstupuje s návrhom na tretiu sociálnu otázku. O tejto otázke budeme rokovať s petičným výborom,“ povedal Pellegrini. Ako dodal, o akú otázku pôjde ešte zrejmé nie je. Týkať sa však môže napríklad zastropovania veku odchodu do dôchodku, výpočtu minimálnej mzdy či garancie rodovej rovnosti odmeňovania v zamestnaní.

(tasr)

Najnovšie autorské články