Projekt misijnej pastoračnej práce v rómskych komunitách bude pokračovať. Na realizáciu projektu v roku 2022 vláda vyčlení 330 000 eur, ktorými zaplatí prácu 23 pastoračných asistentov v lokalitách s rómskou komunitou, prevažne na východnom Slovensku. Príspevok a pokračovanie projektu schválil kabinet na stredajšom rokovaní.

„Prax, ale aj odborné výskumy ukazujú, že jedným z fungujúcich nástrojov na efektívnejšiu integráciu rómskych komunít je intenzívna, systematická a dlhodobá pastoračná práca,“ upozornil podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) ako predkladateľ návrhu. Pripomenul pritom výsledky pilotnej verzie projektu, v rámci ktorého v rokoch 2020 a 2021 zamestnali 16 pastoračných pracovníkov, z toho šesť Rómov.

Pozitívny vplyv pastoračnej činnosti

„Doteraz podporená pastoračná činnosť v rómskych komunitách pokrýva okolo 25 000 Rómov priamo a pravidelným vysielaním náboženských relácií v lokálnych televíziách ďalších približne 20 000,“ spresnil v predloženom materiáli. Poukázal v ňom na pozitívny efekt prejavujúci sa v oblasti prístupu detí k vzdelávaniu, šírenia zdravotnej osvety, pomoci obetiam domáceho násilia, ale i zlepšenia technického stavu obydlí a participácie na živote miestnej komunity. „Merateľný je aj efekt zníženia miery závislosti od návykových látok, zadlženosti a gamblerstva,“ dodal.

Upozornil ďalej, že katolícka cirkev má pripravené desiatky ľudí (čiastočne aj z radov Rómov) schopných okamžite vykonávať prácu pastoračných asistentov a pomôcť tak kňazom či rehoľným sestrám, ktorí sa pastoračnej činnosti v rómskych komunitách môžu venovať len popri svojej práci a vo voľnom čase.

Sumu 330 000 eur na projekt v roku 2022 uvoľnia pre Konferenciu biskupov Slovenska z rezervy vlády. Pastorační asistenti majú pôsobiť v rámci misií Luník IX,  Bardejov-Poštárka, Jarovnice, Gréckokatolícka rómska misia v okresoch Prešov, Vranov nad Topľou, Stará Ľubovňa, Bardejov; Hanušovce, Krížová Ves, Lomnička, Letanovce, Orechov Dvor, Plavecký Štvrtok a Saleziánky v Košiciach.

Kritika mimovládok

„Ak to porovnám so stovkami miliónmi eur, ktoré rozkradli najmä bratislavské mimovládky, ktoré vykazovali akože bohumilú činnosť tým, že idú učiť Rómov v osadách tancovať, variť, šiť a podobne, ale v skutočnosti mali len jediný cieľ vykrádať tieto prostriedky určené na pomoc najnúdznejším ľuďom, tak je to veľmi efektívny spôsob práce s rómskou komunitou,“ uviedol Matovič, ktorého cituje denník Postoj.

Bývalý premiér vyjadril presvedčenie, že najefektívnejší spôsob je pomôcť tým, ktorí v rómskych komunitách dlhodobo pôsobia bezplatne, možno aj s účelom, že chcú rozvíjať duchovno tamojších ľudí. Podľa Matoviča ide práve o rôzne cirkvi, ktorých činnosť je v porovnaní s mimovládnymi organizáciami oveľa úspešnejšia. „Skúste si prelustrovať tých, čo prijímali najviac peňazí na prácu v osadách a na tie bludy, ktoré vo svojich analýzach popísali. Ak by robili nejakú robotu, malo by to byť v osadách vidieť, bohužiaľ nevidieť tam nič,“ uzavrel.

Hero: Vítam pokračovanie misijnej pastoračnej činnosti medzi Rómami

Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero privítal a ocenil krok vlády, ktorým v stredu schválila príspevok na pokračovanie misijnej pastoračnej činnosti v rómskych komunitách. „Sám som sa mnohokrát mohol presvedčiť, ako pastorácia a misijná práca v týchto komunitách pomáha,“ upozornil splnomocnenec na sociálnej sieti.

„Som rád, že na tento rok vďaka podpore vlády budeme môcť zabezpečiť pastoračných asistentov, aby sa naplno mohli venovať svojej práci a pomáhať k rozvoju osobností v rómskych komunitách,“ dodal v reakcii na rozhodnutie kabinetu vyčleniť z rezervy vlády 330-tisíc eur na pokračovanie projektu pastoračnej činnosti.

Peniaze majú preplatiť prácu 23 pastoračných asistentov, ktorí budú pôsobiť v misiách vo viacerých lokalitách, napríklad v obciach Jarovnice, Lomnička, Letanovce, Plavecký Štvrtok, ale aj v meste Bardejov na Poštárke či na košickom sídlisku Luník IX.

Doterajšie dva roky projektu preukázali podľa predkladateľov návrhu pozitívny efekt nielen v dostupnosti rómskych detí k vzdelávaniu, ale aj v oblasti šírenia zdravotnej osvety, ochrany pred domácim násilím, zlepšenia technického stavu obydlí či participácie na komunitnom živote.

(tasr, ste)

Najnovšie autorské články