31. januára, 06:39

Prečo tak zbožňujeme mediálne hviezdy

Prečo tak zbožňujeme mediálne hviezdyFiguríny mnohých mediálnych hviezd odhaľuje každoročne aj múzeum voskových figurín Madame Tussauds v Londýne. Foto: TASR/AP

Známi ľudia existovali odjakživa, ale v minulosti ich sláva odrážala ich skutky či talent. Niektoré dnešné „hviezdy“ sú známe len vďaka tomu, že sa často objavujú v mediálnom priestore. O hviezdach našej doby píše profesor Vasil Lipitsky.

Slávny ruský básnik Vladimír Majakovskij kedysi napísal:

Počúvaj!

Veď ak totiž svietia hviezdy

znamená to, že niekto to chce?

Hviezdy dnes vidíme nielen na nočnej oblohe v dobrom počasí. Vedľa nás žijú ľudia, ktorých (zaslúžene alebo nie) nazývame „hviezdami“. To sú tí, ktorí dosiahli úspech, preslávili sa a priťahujú pozornosť médií.

Kto sú pre nás „hviezdy“

Tento pojem pochádza z divadla – koncom 19. storočia volali najlepších hercov francúzskym slovom l’étoile – hviezda. V istom čase to bol v Parížskej opere oficiálny názov najvyššej pracovnej pozície baletných tanečníkov.

Neskoršie prešla tradícia z divadla do kina. Na začiatku to aj tam znamenalo viac špeciálne postavenie ako stupeň popularity. V Hollywoode v 30. a 40. rokoch malo každé veľké štúdio vlastné „hviezdy“, na ktorých sa spoliehalo pri výrobe filmov. S rozvojom televízie sa títo ľudia stali relatívne nezávislými od konkrétnych zamestnávateľov.

V súčasnosti sa pojem „hviezda“ najčastejšie aplikuje na známych predstaviteľov rôznych oblastí šoubiznisu. Do tohto odvetvia kultúry a obchodu určite patria kino, divadlo, hudba či televízia, jednoducho celý zábavný priemysel.

Niektorí autori sem zahŕňajú aj profesionálne športy, zamerané nie na fyzický rozvoj súťažiacich, ale na zábavu divákov. Odborníci upozorňujú na to, že sa rýchlo približuje do tejto kategórie aj politika, v ktorej niekedy prevládajú reklamné technológie nad sociálnym obsahom.

Slovo „hviezda“ má aj svoje deriváty špecifikujúce oblasť činnosti: „filmová hviezda“, „hviezda internetu“, „popová hviezda“ či „hviezda športu“. Sú aj „superhviezdy“, ktoré sú známe nad rámec úzkych odvetví šoubizu.

Je zvláštne, že k nebeským telesám prirovnávame ľudí, ktorí sa nevenujú materiálnej výrobe, od ktorej reálne závisí náš život, ale sfére zábavy. V „socialistickej“ dobe najprv orgány velebili úspešných pracovníkov, no veľký efekt to nemalo. Takže pozemské „hviezdy“ vytvárajú iba potešenie.

Ako sa stať „hviezdou“?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.