Povinné očkovanie je právne možné, vyplýva z vládnej analýzy. Podľa premiéra by malo zmysel, ak by sa začali opäť plniť nemocnice. Povinná vakcinácia nemá podporu v koalícii a odmieta ho aj expremiér a líder OĽaNO Igor Matovič. Pri prevládajúcom variante omikron je proti aj minister zdravotníctva, ktorý bol predtým povinnému očkovaniu naklonený.

Povinné očkovanie na ochorenie COVID-19 bude možné uplatniť, keď sa objaví nový koronavírusový variant, ktorý by dostával ľudí do nemocníc. Pred rokovaním vlády to uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO). Nariadenie povinného očkovania je podľa analýzy možné.

Premiér tvrdí, že povinné očkovanie na ochorenie COVID-19 je legitímnym nástrojom štátu s cieľom ochrany verejného zdravia. "V analýze sa jasne uvádza, že vakcíny používané proti COVID-19 sú bezpečné, zabraňujú šíreniu ochorenia, znižujú riziko hospitalizácie a taktiež riziko následného úmrtia. Benefity vakcinácie sú preukázateľné," skonštatoval predseda vlády.

Ako vyhlásiť povinné očkovanie

Povinné očkovanie by sa dalo na základe analýzy na Slovensku uplatniť štyrmi spôsobmi. Mohla by sa novelizovať vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR alebo vyhláška hygienikov. Taktiež by sa mohol novelizovať zákon o ochrane verejného zdravia. Štvrtým spôsobom je prijatie samostatného zákona o zavedení povinného očkovania, priblížil Heger.

Poznamenal, že povinné očkovanie začal riešiť v čase, keď na Slovensku "silno úradoval" variant delta a nemocnice zaplňovali ľudia vo veku 60+. Slovensko zatiaľ nemá dostatočné dáta v súvislosti so zaplňovaním nemocníc pri variante omikron. "Preto je dôležité, aby sme počkali na doznenie tejto vlny," podotkol premiér. Poukazuje, že omikron sa šíri rýchlo a u nezaočkovaných je o 25 percent vyššie riziko hospitalizácie. Dôležité podľa premiéra bude sledovanie a vyhodnocovanie dát v súvislosti s omikronom.

(viac…)

Najnovšie autorské články