Premiér: Povinné očkovanie je podľa analýzy možné. Pri plných nemocniciach by malo zmysel

Ilustračný obrázok. Foto: Miroslava Mlynárová/TASR

Povinné očkovanie je právne možné, vyplýva z vládnej analýzy. Podľa premiéra by malo zmysel, ak by sa začali opäť plniť nemocnice. Povinná vakcinácia nemá podporu v koalícii a odmieta ho aj expremiér a líder OĽaNO Igor Matovič. Pri prevládajúcom variante omikron je proti aj minister zdravotníctva, ktorý bol predtým povinnému očkovaniu naklonený.

Povinné očkovanie na ochorenie COVID-19 bude možné uplatniť, keď sa objaví nový koronavírusový variant, ktorý by dostával ľudí do nemocníc. Pred rokovaním vlády to uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO). Nariadenie povinného očkovania je podľa analýzy možné.

Premiér tvrdí, že povinné očkovanie na ochorenie COVID-19 je legitímnym nástrojom štátu s cieľom ochrany verejného zdravia. „V analýze sa jasne uvádza, že vakcíny používané proti COVID-19 sú bezpečné, zabraňujú šíreniu ochorenia, znižujú riziko hospitalizácie a taktiež riziko následného úmrtia. Benefity vakcinácie sú preukázateľné,“ skonštatoval predseda vlády.

Ako vyhlásiť povinné očkovanie

Povinné očkovanie by sa dalo na základe analýzy na Slovensku uplatniť štyrmi spôsobmi. Mohla by sa novelizovať vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR alebo vyhláška hygienikov. Taktiež by sa mohol novelizovať zákon o ochrane verejného zdravia. Štvrtým spôsobom je prijatie samostatného zákona o zavedení povinného očkovania, priblížil Heger.

Poznamenal, že povinné očkovanie začal riešiť v čase, keď na Slovensku „silno úradoval“ variant delta a nemocnice zaplňovali ľudia vo veku 60+. Slovensko zatiaľ nemá dostatočné dáta v súvislosti so zaplňovaním nemocníc pri variante omikron. „Preto je dôležité, aby sme počkali na doznenie tejto vlny,“ podotkol premiér. Poukazuje, že omikron sa šíri rýchlo a u nezaočkovaných je o 25 percent vyššie riziko hospitalizácie. Dôležité podľa premiéra bude sledovanie a vyhodnocovanie dát v súvislosti s omikronom.

Vláda sa na kroku nezhoduje

Povinné očkovanie rozdeľuje koalíciu aj vládu. Za povinné očkovanie sa v minulosti vyslovil premiér Eduard Heger, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a podporuje ho aj strana Za ľudí. Sme rodina a líder SaS a vicepremiér Richard Sulík je proti.

Lengvarský a Veronika Remišová, ale napríklad aj minister školstva Branislav Gröhling z SaS si vedia predstaviť povinnú vakcináciu konkrétnych skupín, napríklad seniorov či policajtov.

Lengvarský však v čase silnejúceho variantu omikron za vhodné ani rozumné tlačiť ľudí do povinného očkovania. Počkať si chce na odznenie variantu medzi nakazenými a na následný vývoj. „Keď však bude treba, preberiem povinné očkovanie na svoje plecia,“ dodal po rokovaní vlády minister.

Sulík označuje krok za politicky nepriechodný. „Táto téma je, myslím si, medzičasom zo stola. Je na to mnoho dôvodov, aj medicínskych, aj praktických, že by sa to nedalo zrealizovať, a tak ďalej,“ vymenoval minister.

„Nútiť ľudí k očkovaniu, keď nevieme, ako sa bude ďalej vyvíjať COVID-19, či neprejde do formy, po ktorej všetci túžime, že to bude ochorenie, ktoré sa bude podobať na bežné vírusové ochorenie, momentálne nemusí byť témou dňa,“ povedal Matovič pred týždňom.

Podľa lídra OĽaNO sa aj tak v najbližších týždňoch buď ľudia nakazia variantom omikron, alebo zaočkujú, preto je debata o povinnom očkovaní bezpredmetná. „V priebehu mesiaca budú na Slovensku zaočkovaní všetci,“ poznamenal minister financií.

Analýzu zverejnia

Rezort zdravotníctva mal analýzu možností na schválenie povinného očkovania pôvodne predložiť do 10. januára, termín však predĺžil o desať dní. K príprave a predloženiu uznesenia zaviazala vláda ministra zdravotníctva a ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú.

Heger deklaroval, že analýzu o povinnom očkovaní vláda zverejní. V zmysle schváleného uznesenia vlády sa mala zaoberať možnosťami zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 a možnosti obmedzenia úhrady z verejného zdravotného poistenia za zdravotnú starostlivosť poskytnutú osobe, ktorá sa rozhodla dobrovoľne sa nezaočkovať.

(tasr, haj)

Ďalšie články