Predstavte si, že to hovorí denník SME! A hoci sme si to na Slovensku veľmi nevšimli, tak aj chorvátsky prezident. Krátka úvaha o lámaní naratívov v čase rastúceho napätia medzi Ruskom a Amerikou.

Denník SME uverejnil článok Matúša Halása „Sú v Kremli paranoidní alebo vypočítaví?“. Hlavná otázka, ktorú článok rieši, je obsiahnutá v názve. Halás sa pýta, či Rusi, zhromaždivší desaťtisíce vojakov na hraniciach s Ukrajinou, naozaj veria, že zo strany NATO Rusku hrozí nebezpečenstvo, a teda či sú paranoidní. Alebo či to robia s vedomím, že žiadne nebezpečenstvo im nehrozí, a teda to robia z akejsi vypočítavosti.

Budeme sa venovať aj tejto otázke, ale článok je zaujímavý niečím iným. Je v ňom jedna šokujúca veta. „Kyjev (Ukrajina) do NATO nikdy nevstúpi.“ A o čosi ďalej ďalšia šokujúca veta: „(Členstvo Ukrajiny v NATO) bol jeden z posledných bláznivých nápadov zahraničnej politiky amerického prezidenta Busha.“

Neuveriteľné je, že to píše SME

No z toho by sa človek pominul. Niežeby obe vety neboli pravdivé. Samozrejme, že sú pravdivé. Už osem rokov píšem, že Ukrajina v NATO bol nešťastný nápad. A to, že kvôli odporu Ruska sa Ukrajina nestane členom NATO, som sám napísal na Štandarde pred trištvrte rokom. Neuveriteľná je skutočnosť, že článok s týmito vetami publikuje denník SME.

Denník SME rozvíjal myšlienku členstva Ukrajiny v NATO viac ako desaťročie a robil tak až do týchto dní. Titulky článkov zo SME v decembri 2021 boli napríklad: „Rusko je hrozba, Ukrajina chce vidieť horizont, kedy môže rozšíriť NATO“ z 21. decembra, ale aj „Ukrajina odmietla požiadavku Ruska. Neprestane sa snažiť o vstup do NATO“ z 3. decembra 2021. Alebo rozhovor zo 16. decembra s ukrajinským veľvyslancom Muškom, ktorý hovorí, že je iba otázka času, kedy Ukrajina vstúpi do NATO. A koľko bolo takých článkov za desať rokov...

Aby toho nebolo dosť, Halás ešte pritvrdzuje a hovorí, že kto nevie, že Ukrajina v NATO nikdy nebude, je slaboduchý. Slaboduchý. Toto publikuje denník, ktorý to členstvo Ukrajiny v NATO roky propagoval.

Absurdistan, aký nemá páru

Zmyslom Halásovho tvrdenia, že Ukrajina v NATO nikdy nebude, je usvedčiť Rusov, ktorí žiadajú záruku nevstúpenia Ukrajiny do NATO, buď z paranoje, alebo z chladného kalkulu, a je to úplne v poriadku, lebo jedno z toho musí naozaj platiť. Neviem, či si však v SME uvedomujú, aký Absurdistan ponúkajú publikovaním Halásovho článku a koho všetkého usvedčujú.

Zdá sa, že ukrajinský prezident Zelenský, celá ukrajinská vláda aj veľvyslanec Muška, ktorí sa všetci domáhajú členstva v NATO, nevedia, že ich snaha je márna. Prejav slaboduchosti?

(viac…)

Najnovšie autorské články