Smeru to vyšlo, dohnal vládnu koalíciu do kúta. Ide konať proti vysokým cenám potravín, pričom Robert Fico to žiadal už dávno.

Ceny potravín sú vysoké. Prekvapujúce? Vôbec nie. Národná banka Slovenska to predpovedala už vlani pred Vianocami, Štandard na to upozornil hneď na začiatku roka. V januári by sa ceny potravín mali medziročne zvýšiť takmer až o osem percent. O tom sa vedelo už v decembri.

Smer si na téme prihrieva polievočku už celé týždne. Stačí, že monitoruje situáciu. A teraz sa zobudil parlamentný výbor a ministerstvo pôdohospodárstva – vraj s tým treba niečo robiť. Mnohí upozorňujú, že inak od nás utečú ľudia nakupovať do Poľska či Maďarska, kde je lacnejšie a kde vlády zasahujú, lebo inflácia vyčíňa aj tam. Smer si dokonca urobil kontrolné nákupy a vyšlo mu, že na Slovensku je ozaj najdrahšie.  

Nuž, obavy, že sever Slovenska sa presunie za nákupmi do Poľska a juh do Maďarska, nie sú namieste, veď cezhraničný pohyb ľudí má svoje obmedzenia. Ale prečo je u susedov lacnejšie? Zjednodušená odpoveď znie, lebo tam majú nižšie dane alebo regulujú ceny.

A čo tak kurz zlotého či forintu voči euru? Hodnoty za posledného polroka skáču, všeobecne však platí, že meny Maďarska a Poľska slabnú. Kto má príjmy v eurách, čo je prípad Slovenska, logicky si za ne u nich nakúpi viac ako pred polrokom. O tomto sa nehovorí. Euro si pochvaľujeme, no teraz nám veľmi nepomáha.

(viac…)

Najnovšie autorské články