26. januára, 06:11

Sedel si tu príliš dlho, v mene Boha, odíď! Konzervatívny poslanec citoval Churchilla proti Borisovi Johnsonovi

Sedel si tu príliš dlho, v mene Boha, odíď! Konzervatívny poslanec citoval Churchilla proti Borisovi JohnsonoviDavid Davis na snímke TASR/AP.

Premiér Boris Johnson zažíva krušné chvíle a teraz proti nemu padla aj veta, ktorá nadväzuje na starobylú tradíciu, keď sa premiérovi postaví poslanec z jeho vlastnej strany. A Johnson? Len prekvapivo habkal.

Britský parlament už tiež nie je celkom tým, čo býval, ale občas sa tu ešte predsa zaleskne tradícia zo starého sveta. Tak ako pred pár dňami, keď dlhoročný konzervatívny poslanec zo severovýchodu krajiny a bývalý minister pre Európu a odchod z EÚ David Davis, ktorý navštívil aj Slovensko a momentálne sedí v zadných laviciach parlamentnej väčšiny, povstal a proti svojmu premiérovi povedal:

„Ako mnohí, ktorí sedia na týchto laviciach, strávil som aj ja týždne a mesiace obranou premiéra, často proti nahnevaným voličom. Pripomínal som im jeho úspech s brexitom a mnohé ďalšie veci. Ale ja očakávam od mojich lídrov, aby ukázali zodpovednosť za svoje činy. Včera urobil pravý opak. Takže mu pripomeniem citát, ktorý musí byť jeho ušiam dobre známy, pochádza od Leo Ameryho, ktorý Nevillovi Chamberlainovi povedal: Sedel si tu príliš dlho, aby si mohol urobiť niečo dobré. V mene Boha, odíď.“

Ozval sa búrlivý potlesk, príbeh odvtedy žije svojim životom. Ak si to chcete priblížiť, pustite si video, ako to odznelo v samotnom parlamente:

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.