25. januára, 12:10

Koaličná poslankyňa chce prísnejšie kontroly poľských potravín. Slovenské považuje za zdravšie

Koaličná poslankyňa chce prísnejšie kontroly poľských potravín. Slovenské považuje za zdravšiePoľské údeniny vo Varšave. Foto: TASR/AP

Nekupujem poľské potraviny, chcem slovenské. S týmto heslom prišla koaličná poslankyňa Jarmila Halgašová v reakcii na zistenia poľských kontrolórov. Podľa nich sú poľské potraviny najnebezpečnejšie v EÚ, náš severný sused je pritom druhý najväčší dodávateľ potravín pre Slovensko. Poslankyňa chce v reakcii vyšší dohľad nad poľským dovozom aj audit Európskej komisie.

Poľské potraviny sú na slovenskom trhu bežné, náš severný sused je druhým najväčším dodávateľom potravinárskych tovarov na Slovensko. Pre mnohých Slovákov je hlavným lákadlom poľských výrobkov nižšia cena.

Tá sa však často podpisuje na kvalite potravín. Mnohí Slováci majú zrejme ešte v pamäti rôzne minulé kauzy s poľskými potravinami, ako napríklad prítomnosť posypovej soli v údeninách a v pečive či práškové mlieko otrávené jedom na potkany.

Všeobecné predstavy o pochybnej kvalite potravín z Poľska nedávno potvrdil aj tamojší Najvyšší kontrolný úrad. Podľa poľských kontrolórov sú ich potraviny dokonca najnebezpečnejšie v celej Európskej únii. Najčastejšími problémami bola prítomnosť salmonely a listérie či využívanie antibiotík pri chove zvierat.

„Poľsku patrí popredné miesto v Európskej únii v používaní najsilnejších antibiotík pri chove zvierat. Používame ich dvakrát viac ako pri liečbe ľudí,“ uviedol hovorca úradu Lukáš Pawelski. Antibiotiká sa konzumáciou dostávajú do nášho tela a môžu poškodzovať imunitu. Poľský kontrolný úrad taktiež varoval, že v krajine v zásade neexistuje dohľad nad porážkami zvierat.

Mali by konať štátne orgány

Na problematiku poľských potravín upozornila aj koaličná poslankyňa Jarmila Halgašová zo strany SaS. Pre Štandard vysvetlila, že nejde o stranícky projekt, ale je si istá, že prípadné kroky k ochrane slovenských spotrebiteľov si jednoznačne nájdu podporu v koalícii aj opozícii.  

„Som presvedčená, že v takejto situácii majú konať predovšetkým štátne orgány. Opatrenia, ktoré budú reagovať na závažné zistenia, musia byť v záujme celej krajiny, nielen koalície,“ uviedla Halgašová a dodala, že ohľadom problematiky komunikuje s ministerstvom pôdohospodárstva, ako aj Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR (ŠVPS SR).

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.