25. januára, 09:30

Školám chýbajú ľudia. Najviac učitelia jazykov či matematiky

Školám chýbajú ľudia. Najviac učitelia jazykov či matematikyZákladná škola v Ružindole. Foto: TASR/Jaroslav Novák

V školstve narástla potreba nových pracovníkov, zamestnancov hľadalo vlani viac než 1 500 škôl, čo je o pätinu viac než rok predtým. Vyplýva to z analýzy portálu Edujobs.sk, ktorý patrí do portfólia platformy Profesia.sk. Portál za rok 2021 zaznamenal celkovo 6 091 pracovných ponúk v slovenskom školstve. Je to najviac od vzniku portálu v roku 2013.

Hovorkyňa Profesie Nikola Richterová spresnila, že z vyše šesťtisíc pracovných ponúk väčšinu (4 936) tvorili pedagogické pozície. „Pohľad na predošlé obdobia jasne ukazuje, že počet ponúk na učiteľov a učiteľky sa kontinuálne zvyšuje každý jeden rok,“ skonštatovala hovorkyňa.

Takisto sa zvyšuje aj počet škôl, ktoré zháňajú nových zamestnancov. Kým vlani to bolo vyše 1 500, rok predtým okolo 1 400, v rokoch 2018 a 2019 okolo tisíc a v predošlých rokoch menej než tisíc.

Najviac inzerátov pritom uverejňujú základné školy. Tvoria 21 percent zo všetkých školských ponúk. „Najväčší dopyt bol najmä po pedagógoch so zameraním na angličtinu, nemčinu, matematiku, fyziku a slovenský jazyk s literatúrou,“ vymenovala hovorkyňa. Práve o učenie na základných školách je však z pohľadu pedagógov najnižší záujem. Na takúto pozíciu vlani zareagovali v priemere štyria uchádzači, v prípade prvého stupňa dokonca o jedného menej.

Naopak, väčší záujem je o pôsobenie v materských školách či o post vychovávateľa. Na jednu ponuku práce tu totiž zareagovalo v priemere osem, resp. dvanásť ľudí.

„Aktuálna situácia by bola pre školy určite znesiteľnejšia, ak by na pedagogické pozície reagoval taký počet uchádzačov a uchádzačiek ako na vybrané nepedagogické pozície,“ skonštatovala hovorkyňa s tým, že školy mali vlani najmenší problém s hľadaním nových ľudí na pozície informátorov (v priemere 69 reakcií na jeden inzerát), recepčných (60) či sekretárok (48).

Naopak, najťažšou úlohou vlani bolo zohnať nového riaditeľa školy. Na jednu takúto pracovnú ponuku zareagoval v priemere iba jediný uchádzač. Rovnaká bola situácia pri pozíciách ako hlavný kuchár či učiteľka na základnej umeleckej škole.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.