29. januára, 07:49

V Rusku sa dejú aj iné veci. Kadyrov rozšíril svoju moc za hranice Čečenska. V bezpečí nie sú už ani vysokí predstavitelia Ruska

V Rusku sa dejú aj iné veci. Kadyrov rozšíril svoju moc za hranice Čečenska. V bezpečí nie sú už ani vysokí predstavitelia RuskaRamzan Kadyrov, Foto: TASR/AP

Čečenský líder Ramzan Kadyrov v ostatných častiach Ruska neprenasleduje už len jednotlivých aktivistov, ale trúfa si už aj na bývalých federálnych sudcov a poradcov ruského prezidenta.

V noci 21. januára vyviedli maskovaní muži z bytu v ruskom meste Nižnyj Novgorod ženu v bezvedomí. Následne ju posadli do auta a vydali sa na dlhú cestu do malej, avšak notoricky známej severokaukazskej republiky Čečensko. Na prvý pohľad nejde o nič nezvyčajné. Komandá čečenského lídra zatýkajú a unášajú jeho odporcov a ich rodinných príslušníkov po celom Rusku už celé roky.

Tentokrát sa však terčom Kadyrovovho hnevu nestala obyčajná rodina – unesená žena Zarema Jangulbaievová je manželkou bývalého ruského federálneho sudcu Saidia Jangulbaieva. Udalosti ďalších dní nabrali rýchly spád. Kadyrov sa Jangulbaievovej rodine povyhrážal smrťou, pričom z terorizmu obvinil aj novinárku ruského denníka Novaja Gazeta a poradcu rusého prezidenta Vladimira Putina.

Princíp kolektívnej viny

Spor rodiny Jangulaieva s Kadyrovom sa vyostril ešte v decembri minulého roka. Čečenské silové zložky vtedy uniesli až 37 príslušníkov Jangulbaievovej širšej rodiny, žijúcich priamo v Čečensku, vrátane žien a malých detí. Rodina bola neskôr prepustená na slobodu. Príčinou boli aktivity syna bývalého vysokopostaveného sudcu Abubakara. Ten pôsobí ako ochranca ľudských práv v organizácii Komisia proti mučeniu, ktorá pravidelne upozorňuje na násilie, ktoré čečenské bezpečnostné zložky údajne páchajú na Kadyrovových kritikoch. Práve nezákonné zadržiavanie, nátlak a násilie páchané na širokej rodine miestnych blogerov a aktivistov sú pritom jedným z najčastejších bodov kritiky zo strany Komisie proti mučeniu, ale aj iných ruských ľudskoprávnych organizácií.

O niekoľko dní neskôr bol v Stavropolskom kraji dočasne zadržaný aj samotný Abubakar, ktorého Kadyrov podozrieva, že stojí za kanálom v cloudovej službe instant messaging Telegram, ktorý je mimoriadne kritický voči jeho osobe. Podľa expertov bol pritom Abubakar zadržaný nezákonne, keďže voči nemu nebolo vznesené žiadne obvinenie. Mladý právnik a aktivista krátko po svojom prepustení ušiel z Ruska.

Až do tohto momentu sa vývoj nátlaku na Jangulbaievovu rodinu ničím nevymykal bežným čečenským reáliám. Pomyselnú hranicu čečenské bezpečnostné zložky po prvý raz prekročili až zadržaním Abubakarovej matky a manželky federálneho sudcu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.