Slovensko už niekoľko týždňov podmieňuje slobodu pohybu v širokej škále prípadov režimom OP. Pokiaľ ale ide o návrat na Slovensko zo zahraničia, na prekonanie ochorenia zrazu zabúda, napriek početným vedeckým záverom o takto získanej imunite. Dovolenkárom môže toto nastavenie značne skomplikovať život. Čo na to vraví ministerstvo zdravotníctva? Zatiaľ nič.

Prirodzené prekonanie ochorenia COVID-19 sa prakticky od začiatku pandémie považuje za najúčinnejší spôsob získania silnej imunity. V prospech tohto tvrdenia hrá nielen prostý fakt, že do nemocníc sa dostáva minimum osôb, ktoré sa v minulosti koronavírusom infikovali a vyliečili sa, ale aj početné štúdie z rôznych kútov sveta.

Už pred rokom štúdia britskej vládnej zdravotnej agentúry Public Health England (PHE) ukázala, že opätovná nákaza koronavírusom u ľudí, ktorí už covid prekonali a vytvorili si protilátky, je veľmi zriedkavá. Zo 6 614 ľudí, prevažne britských zdravotníkov, ktorí sa medzi 18. júnom a 24. novembrom 2020 zúčastnili na štúdii, sa ich znovu nakazilo len 44.

Pred zhruba polrokom zase zarezonovali nerecenzované zistenia izraelských vedcov. Podľa ich výskumu osoby, ktorým boli podané dve dávky očkovacej látky od konzorcia Pfizer/BioNTech mali takmer šesťkrát väčšiu pravdepodobnosť nakaziť sa variantom delta a sedemkrát väčšiu pravdepodobnosť symptomatického ochorenia ako tí, čo sa z ochorenia zotavili.

Do tretice, hygienici z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) pred niekoľkými dňami na základe dát z Kalifornie a New Yorku potvrdili, že prekonanie covidu chránilo pred delta variantom lepšie ako očkovanie.

Čím je tento rozdiel spôsobený? Ako v nedávnom rozhovore pre Štandard vysvetlil imunológ Jiří Šinkora, pri skutočnom strete s vírusom sa ľuďom vytvoria aj slizničné IgA protilátky, ktoré efektívnejšie bránia vírusu uchytiť sa na sliznici nosa. Práve tá je vstupnou bránou vírusu do tela.

Náš štát získanie prirodzenej imunity po prekonaní covidu a priori uznáva, čoho dôkazom je samotná existencia režimu OP, hoci pravdou je, že nedávno koketoval so skrátením uznávania prekonania na iba 90 dní. Napokon návrh dohoda konzília odborníkov a rezortu zdravotníctva zastavila a zostalo pôvodných 180 dní.

V slovenskom covidovom poriadku však existuje zvláštna výnimka, keď sa na prekonanie nehľadí a štát uznáva iba povakcinačnú imunitu, aj keď vedecké poznatky by ospravedlňovali skôr opačný postup. Táto výnimka pritom priamo diskriminuje stovky tisíc občanov.

(viac…)

Najnovšie autorské články