24. januára, 13:20

Dotácie pre vybrané ošípané? Hlas aj KDH žiadajú demisiu Vlčana

Dotácie pre vybrané ošípané? Hlas aj KDH žiadajú demisiu VlčanaGenerálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jozef Kiss a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan. Foto: Jakub Kotian/TASR

Mimoparlamentný Hlas-SD, KDH a predseda mimoparlamentného Maďarského fóra Zsolt Simon vyzývajú agroministra Samuela Vlčana na okamžitú demisiu. Podľa Hlasu-SD Vlčan osobne schválil systém vyplácania financií v kauze „Najdrahšie svine“. Zároveň minister OĽaNO žiadal, aby celý proces prebehol bez medializácie. Má to vyplývať z emailovej komunikácie členov vedenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktorú má Hlas–SD k dispozícii. Minister Vlčan považuje podanie demisie za bezpredmetné.

„Pred dvoma týždňami som oslovil agrorezort so žiadosťou v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Chcel som vedieť, kto rozhodol o schválení vzorca vyplácania dvoch miliónov eur za zber údajov o sviniach na Slovensku. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) mi odmietlo údaje poskytnúť. Niekto na úrade sa však už na túto korupciu nemohol pozerať. Informácie, ktoré sme dostali, poukazujú na to, že nastavenie vzorca mal schváliť osobne minister OĽaNO Vlčan (nominant OĽaNO). Zároveň o tejto ´podpore´ nechcel minister verejnosť informovať,“ uviedol nezaradený poslanec Národnej rady SR a člen predsedníctva Hlasu-SD Róbert Puci.

V kauze „najdrahších svíň“, v ktorej len štyrom percentám chovateľov ošípaných vyplatilo Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) dva milióny eur, pritom podľa Puciho agrorezort nebol schopný vysvetliť prakticky nič. Vďaka zvláštne a nelogicky nastavenému vzorcu dostala podľa kritikov firma rodiny štátneho tajomníka OĽaNO Milana Kyseľa 4 500 eur na každú zo šiestich svíň a 10 500 eur získal aj Augustín Polák, kandidát vo voľbách do NR SR za OĽaNO.

„Hlas-SD na základe informácií, ktoré nám boli doručené a ktoré zverejníme v utorok (25. 1.), žiada ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana z OĽaNO, aby bezodkladne podal demisiu. Hlas-SD už zároveň pripravuje trestné oznámenie. Policajný prezident Štefan Hamran je totiž aj napriek výzvam a závažným podozreniam z korupcie a zneužitia právomoci verejného činiteľa pri kauze najdrahších svíň a ľudí z OĽaNO hluchý a slepý,“ zdôraznil Puci.

Na demisiu vyzýva aj KDH a Simon

Podanie demisie požaduje aj mimoparlamentná KDH, podľa ktorej uniknutá emailová komunikácia dokazuje, že štátne dotácie na boj s AMO boli určené iba pre zhruba 100 chovateľov, pričom ostatní o danej výzve ani nevedeli. Podľa KDH na základe uniknutej komunikácie nie je pravda, že boli oslovení všetci dotknutí farmári tak, ako to minister tvrdil. „Kauza najdrahších ošípaných sa vyvíja presne opačne, ako by sa mala. Namiesto zodpovedania mnohých otáznikov sa objavujú ďalšie. Ak sú uniknuté e-maily pravdivé, nasledovať by mali iba dva kroky: okamžité odstúpenie ministra a dôsledné prešetrenie celej kauzy vrátane personálneho auditu ministerstva,” uviedol podpredseda KDH Marián Čaučík.

Na odchod z postu agroministra vyzýva Vlčana tiež exminister pôdohospodárstva Simon. „Najnovšie sa na verejnosť dostala emailová komunikácia úradníkov ministerstva, z ktorej jasne vyplýva, že minister Vlčan o systéme poskytnutia podpôr vybraným vedel. Ako aj o tom, že celé sa to má realizovať bez veľkej medializácie a potichu. Celé sa to udialo s vedomím a posvätením ministra. Tu už nestačí odchod podriadených ministra Vlčana,“ povedal Simon.

Delenie dotácií „na tajnáša“ pre vybraných je podľa Simona korupcia najhrubšieho zrna o to viac, že sa to dialo „pod taktovkou“ samotného ministra. „Vyzývam ministra Vlčana, aby sa okamžite vzdal svojej funkcie,“ podčiarkol Simon. Ak premiér Eduard Heger (OĽaNO) nechce zakrývať prípady podobné kauze Dobytkár, mal by podľa neho začať bezodkladne konať.

Vlčan: Ak by sme nekonali, do dvoch rokov by sme chovy nemali

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan sa vyjadril, že podanie demisie považuje za bezpredmetné. “Redukovali sa nám malé chovy. Ak by sme ich nepodporili teraz, keď sme pod tlakom afrického moru ošípaných, čo je naozaj nebezpečná pandémia, ktorá sa ľahšie prenáša, do dvoch rokov by sme tu žiadne chovy nemali. Podporu sme dávali na farmu a nie na kus ošípaných,” vysvetlil Vlčan.

“My sme nič nezakrývali, aj tejto relatívne malej výzve sme venovali dostatočný mediálny priestor,” doplnil Vlčan s tým, že boli oslovené všetky chovateľské zväzy vrátane spracovateľov bravčového mäsa. “Dôkazom toho je, že sme touto výzvou pokryli viac ako 97 percent všetkých ošípaných v tejto krajine,” podčiarkol.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.