24. januára, 12:38

Ratzinger vo vyjadrení k vyšetrovaniu o zneužívaní nehovoril pravdu. Nešlo o zlý úmysel, ale o chybu, vraví

Ratzinger vo vyjadrení k vyšetrovaniu o zneužívaní nehovoril pravdu. Nešlo o zlý úmysel, ale o chybu, vravíPápež Benedikt XVI. Foto: TASR/AP

Emeritný pápež Benedikt XVI. pripustil, že vo svojom vyjadrení k správe o zneužívaní v mníchovsko-freisinskej arcidiecéze urobil nepravdivé vyhlásenie. Oznámil to v pondelok jeho osobný tajomník Georg Gänswein v tlačovom vyhlásení. Informovala o tom agentúra DPA.

V roku 1980, keď bol Joseph Ratzinger vo funkcii arcibiskupa spomenutej arcidiecézy, sa teda v protiklade so svojimi predchádzajúcimi tvrdeniami zúčastnil na stretnutí, na ktorom sa hovorilo o kňazovi, čo sa viackrát dostal do pozornosti v súvislosti s pohlavným zneužívaním detí. Tento duchovný sa neskôr opätovne činil v pastorácii.

Na danom stretnutí sa však nehovorilo o jeho preložení, ale o terapii, na ktorú ho poslala iná diecéza. A tak to pravdepodobne nič nemení na Ratzingerovom pôvodnom tvrdení, že o zneužívaní nevedel. Tému sme v Štandarde analyzovali nedávno.

Vyhlásenie osobného tajomníka emeritného pápeža zverejnil portál Vatican News.

V rámci nezávislého vyšetrovania zneužívania zo strany katolíckych duchovných v arcidiecéze, kde bol Benedikt XVI. v rokoch 1977–82 arcibiskupom, zverejnili minulý týždeň zápisnicu zo spomínaného stretnutia, v ktorej sa uvádzalo, že bol prítomný, a jeho predchádzajúce tvrdenia o opaku označili za „sotva dôveryhodné,“ uviedla spravodajská stanica CNN.

Táto chyba „nebola urobená so zlými úmyslami,“ bola však výsledkom „prehliadnutia pri úprave jeho výpovede,“ uvádza sa vo vyhlásení Ratzingerovho úradu. Emeritný pápež ďalej uviedol, že chyba ho „veľmi mrzí“, a vyjadril nádej, že mu ju bude možné odpustiť, cituje DPA.

Správu o prípadoch sexuálneho zneužívania duchovnými v mníchovsko-freisinskej arcidiecéze v rokoch 1945–2019 vyšetruje mníchovská prokuratúra. Miestni cirkevní hodnostári sú kritizovaní, že namiesto toho, aby preukázali empatiu jednotlivým obetiam zneužívania, tak v prvom rade zjavne konali v záujme obrany duchovenstva.

Dokument hovorí o najmenej 497 obetiach a 235 podozrivých páchateľoch; predpokladá však tiež, že mohlo ísť o podstatne vyššie počty nezverejnených prípadov, vysvetľuje DPA. V súčasnosti 94-ročný Ratzinger čelí obvineniam v štyroch prípadoch nečinnosti a zlyhania.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.