V piatok 21. januára sa vo Washingtone konal už 49. ročník tradičného pochodu za život, na ktorom sa aj napriek zlej epidemickej situácii zúčastnilo viac ako desaťtisíc ľudí. Veľké médiá o ňom opäť neinformovali.

Prvý pochod za život sa v Spojených štátoch konal 22. januára 1973, teda v deň, keď tamojší Najvyšší súd vyniesol rozsudok v prípade Roe v. Wade. Ním umožnil vykonávanie potratov v celých Spojených štátoch.

Tento ročník bol špecifický tým, že prišiel v čase, keď sa očakáva rozhodnutie Najvyššieho súdu v prípade Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization, ktorým môže rozhodovanie o potratovej legislatíve vrátiť späť na úroveň jednotlivých štátov. O tomto prípade sme viac písali v samostatnom článku. Pripomeňme však, že ak by sa to podarilo, USA by boli po Poľsku len druhou krajinou, kde by sa významným spôsobom obmedzili potraty.

Práve preto sa aj napriek mrazivému počasiu a pretrvávajúcej pandémii koronavírusu stretli vo Washingtone desiatky tisíc ľudí. Pre kontroverzie ohľadom účasti, ktoré v minulosti sprevádzali pochody za život, organizátori ani polícia v posledných rokoch neinformujú o počte účastníkov. Viacerí reportéri však písali o desiatkach tisíc účastníkov. Pripomeňme, že za najväčší pochod za život sa považuje podujatie z roku 2013, na ktorom sa podľa Fox News zúčastnilo až 650-tisíc ľudí. Mnohí preto pochody za práva nenarodených označujú ako najväčšie pochody za ľudské práva na svete.

https://twitter.com/StudentsforLife/status/1484660281913475072?s=20

„Dúfame a modlíme sa, že tento rok 2022 prinesie do života historickú zmenu. Roe nie je nemenné právo," povedala na zhromaždení hlavná organizátorka podujatia Jeanne Manciniová, prezidentka organizácie March for Life.

(viac…)

Najnovšie autorské články