23. januára, 06:47

Biskup, Ondřejíček a nové náboženstvo nezdržanlivosti

Biskup, Ondřejíček a nové náboženstvo nezdržanlivostiBratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. Foto: TASR, autor neuvedený

Oproti Ondřejíčkovi bol i taký Ján Slota takmer decentný pán. Dosiahlo sa nové, nižšie dno. Píše Vladimír Palko.

Biskup Jozef Haľko sa na sociálnej sieti kriticky vyjadril k lesbickému bozku v seriáli Priznanie vysielanom na RTVS. Redaktor SME Rado Ondřejíček na sociálnej sieti nazval všetkých ľudí, ktorí majú v tejto veci taký istý názor ako biskup, „hnusnými k…, ktorých treba urážať“. Čiže nazval tak, samozrejme, aj samotného biskupa. Táto aj niektoré následné udalosti nútia k zamysleniu.

Posun a únava

Treba skonštatovať, že incident opäť posunul situáciu vo verejnom priestore k ďalšiemu úpadku. Oproti Ondřejíčkovi bol i taký Ján Slota takmer decentný pán. Dosiahlo sa nové, nižšie dno.

Incident sa stal len pár týždňov po verbálnom útoku redaktorov SME Tkačenka a Ondřejíčka, tiež na sociálnej sieti, na speváčku Simu Magušinovú (predtým Martausovú). Počkal som s týmto komentárom asi desať dní a konštatujem, že v prípade Magušinovej boli vtedy kritické reakcie na oboch hulvátov intenzívnejšie. Teraz sa konzervatívne médiá v podstate obmedzili na správy o udalosti a ďalej sa tým nezaoberali. Nastala únava. Ondřejíček alias Cynická obluda dokázal, že SME, v ktorom svoje cynizmy publikuje, stojí za ním.

Príchod únavy v spoločnosti, ktorá už nemá síl, aby sa znova rozhorčila, je tým momentom, keď klesá civilizačná úroveň. V Amerike sa toto všetko stalo už veľmi dávno, bolo to badateľné už v 90. rokoch. Už si nepamätám, ktorý americký komentátor to vtedy bol, čo poznamenal, že nová generácia mládeže už vlastne nebude poznať normálne, slušné prostredie a nebude vedieť, že také čosi kedysi existovalo.

Po dvoch desaťročiach niečo podobné možno povedať o Slovensku. Po dlhodobom dávkovaní sa vulgárnosť prejavu vo verejnom priestore postupne presadila aj u nás.

Po kresťanských politikoch je na rade biskup

Posun nastal i v tom, kto je terčom liberálnych médií v takýchto incidentoch. Kedysi to boli skôr konzervatívni kresťanskí politici. Biskupi boli ťažších útokov ušetrení.

Dnes sa už relevantní, konzistentne konzervatívne a kresťansky sa správajúci politici už v politike viac-menej nevyskytujú, takže ako terče prichádzajú konzervatívni kňazi. A teraz prvýkrát na takejto vulgárnej brutálnej úrovni biskup. Je to znamenie.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.