Írsko ruší takmer všetky opatrenia vrátane covidpasov a sociálneho dištancu

Daniel Smith upratuje stoly a stoličky v bare Grogans v írskom Dubline krátko pred 20.00 h v pondelok 20. decembra 2021. Foto: TASR/AP

Írska vláda odsúhlasila zrušenie takmer všetkých obmedzení proti šíreniu koronavírusu už od soboty, siedmej hodiny nášho času. Tento krok je možný vďaka prekonaniu vrcholu vlny omikronu a vysokému tempu očkovania v krajine.

Prelomové rozhodnutie oznámil premiér Micheál Martin v piatok v televíznom prejave k národu.

Od víkendu sa írske krčmy, reštaurácie a ďalšie pohostinské zariadenia môžu vrátiť k normálnemu fungovaniu a zákazníci už nebudú musieť ukazovať digitálne covidpasy. Informovala o tom v piatok britská stanica Sky News.

V súčasnosti musia ľudia ukazovať platný covidpas a pohostinstvá musia zatvárať o 20.00 h. Zrušené budú aj požiadavky zachovávať sociálny odstup.

Prestanú tiež platiť obmedzenia pre počet divákov na vonkajších a vnútorných podujatiach. Írsko bude o dva týždne hostiť úvodný ragbyový zápas Pohára šiestich národov na Štadióne Aviva v hlavnom meste Dublin. Na tomto zápase sa bude môcť zúčastniť dav takmer 52-tisíc divákov.

Ostáva rúško a povinná izolácia

Úplný návrat zamestnancov na pracoviská sa začne vo fázach od pondelka 24. januára.

Niektoré pravidlá však budú platiť ďalej. Požiadavka nosiť na tvári rúško sa zachováva, a to aspoň do konca februára, a takisto bude stále nutné ukázať covidpas pri medzinárodnom cestovaní.

Samoizolácia sa bude vyžadovať od infikovaných ľudí s príznakmi.

Írsko už od začiatku pandémie prekonalo vrchol svojej piatej vlny nákazy koronavírusom, píše Sky News.

Vysoké percento vakcinácie

Írsko patrí ku krajinám Európy s najvyšším percentom zaočkovaných obyvateľov a má stabilizovanú mieru hospitalizácií. Krízový štáb Národného verejného zdravia preto mohol odporučiť vláde, že z hľadiska verejného zdravia už nie je dôvod na zachovávanie obmedzení.

Írsky minister zdravotníctva Stephen Donnelly povedal, že vláda si „veľmi dobre uvedomuje“ obavy starších a zraniteľných ľudí z úplného znovuotvárania, ale dodal, že ide o „nachádzanie rovnováhy“.

Minister doplnil, že v nasledujúcich týždňoch očakáva zvýšenie v počte prípadov nákazy, ale podľa neho zdravotný systém už dokázal, že to vie zvládnuť.

(tasr)

Ďalšie články