Vychovávateľka z Martina navrhuje v detskej knižke koronaskeptikov/prenášačov covidu, ktorých tituluje ako sedliakov a hlupákov, pritlačiť k múru a dávať im facky. Rozumní ľudia sa vraj totiž boja. V súvislosti s prípadom, ktorý bol v ostatných dňoch masovo medializovaný a komentovala ho aj detská ombudsmanka, však bola opomenutá jedna podstatná vec. Otázniky visia aj okolo ospravedlnenia samotnej autorky.

Začiatkom tohto týždňa sa na sociálnych sieťach objavila kontroverzná pasáž z knihy Rozprávky na želanie, pod ktorej autorstvo sa podpísala vychovávateľka Iveta Matulová zo základnej školy na ulici Pavla Mudroňa v Martine.

,,Hlavne my ľudia rozumní sa bojíme. Ostatní hlupáci – korunní sedliaci – sa neboja a zamorujú naše územie. Ako sa k nim postaviť čelom? Veď nakazia aj nás! Ale my im prejdeme cez rozum! Odchytáme všetkých lajdákov, pritlačíme ich k múru a slušne, fackami v prievane, tú ich hlúposť z hlavy vybijeme. Potom zapojíme mozgové závity a budeme hľadať riešenie záhuby tých koronanepriateľov,“ písalo sa okrem iného v krátkej rozprávke Ako ľudia porazili bacily.

Pasáž, ktorá tvrdo útočí na covidových skeptikov a navrhuje fyzicky ich trestať, postavila do pozoru nielen množstvo radových používateľov internetu. Zdieľala ju napríklad aj niekdajšia dlhoročná poslankyňa za Smer Renáta Zmajkovičová či viacero veľkých facebookových stránok. Takisto o nej referoval najčítanejší slovenský denník Nový Čas alebo množstvo takzvaných alternatívnych médií.

Detská ombudsmanka: Je to deformácia postojov detí

Neskôr sa ku kontroverznému textu vyjadrila aj komisárka pre deti Viera Tomanová. V agentúrnej správe odsúdila praktiky spočívajúce vo vyvolávaní strachu a v navádzaní detí na nepriateľské postoje voči covidovým skeptikom.

„Komisárka pre deti považuje takéto výchovné metódy nielen za absolútne neprijateľné, ale hodnotí ich ako brutálne násilie na deťoch deformáciou ich postojov k životu, vyvolávanie antipatie a hostilných postojov a podnecovanie nenávisti k ľuďom, ktorí nezdieľajú názory dieťaťa. Preto sa Viera Tomanová obracia na štátnu školskú inšpektorku a rovnako na zriaďovateľa školy so žiadosťou o prešetrenie veci a o vyvodenie dôsledkov,“ písalo sa.

Rozprávky sú takmer dva roky staré

Vo víre emócií však zanikla relatívne podstatná informácia. Samotná kniha a ani úryvok z nej nie je žiadnou novinkou. O tejto aktivite martinskej učiteľky napríklad urobila už v júni 2020 reportáž regionálna Televízia Turiec, pričom samotné rozprávky vraj vznikali od začiatku pandémie na Slovensku, teda v marci 2020.

(viac…)

Najnovšie autorské články