22. januára, 07:06

Výskum: Marihuana môže narušiť pamäť, vzdelanie, pracovný výkon aj schopnosť kontrolovať emócie a správanie

Výskum: Marihuana môže narušiť pamäť, vzdelanie, pracovný výkon aj schopnosť kontrolovať emócie a správanieILustračné foto: Genieve Engel / Miltumedia Centre of European Parliament

Na Slovensku vedieme diskusiu o znížení trestov za fajčenie marihuany. Niektoré vedecké poznatky v nej však nezaznievajú, napríklad to, že užívanie kanabisu zhoršuje kognitívne funkcie na viacerých úrovniach.

Štúdie dlhodobo dokazujú, že vysoká hladina marihuany môže poškodiť kognitívne funkcie. Výskum publikovaný vo štvrtok v časopise Addiction zistil, že tento negatívny vplyv môže mať ešte závažnejšie dosahy, a to najmä u dospievajúcich.

„Naša štúdia nám dovolila podložene poukázať na to, že užívanie kanabisu môže spôsobiť vážne problémy najmä so sústredením, pamäťou a učením sa nových vecí. To môže mať zásadný vplyv na každodenný život daného človeka,“ tvrdí spoluautor výskumu a psychiater Alexandre Dumais pre server televízie CNN.

„Užívanie kanabisu môže viesť u mládeže k nižšiemu dosiahnutému vzdelaniu a u dospelých k slabému pracovnému výkonu a v dôsledku porúch pozornosti aj k nebezpečnému šoférovaniu. Tieto následky môžu byť horšie u pravidelných a ťažkých užívateľov,“ dodáva Dumais.

Odborníci upozorňujú, že marihuana je obzvlášť škodlivá pre kognitívny vývoj mládeže, lebo mozog sa vyvíja do 25. roku života. „Rodičia by si mali uvedomiť, že dospievajúcim, ktorí užívajú kanabis, hrozí poškodenie ich najdôležitejšieho orgánu – mozgu,“ hovorí profesorka pediatrie Megan Morenová z University of Wisconsin.

Neschopnosť riešiť problémy, kontrolovať emócie a správanie

Výskum skúmal vzorku asi 43-tisíc ľudí. Vedci zistili, že takzvaný tetrahydrocanabinolu (THC) poškodzuje vyššie úrovne ľudského myslenia. Môže výrazne narušiť schopnosť rozhodovať sa, zapamätať si kľúčové dáta, plánovať, organizovať, riešiť problémy či schopnosť kontrolovať emócie a správanie.

Položili si aj otázku, či je možné tieto deficity zvrátiť.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.