22. januára, 07:05

Benedikt XVI. sa nikdy nestane svätým, je to zbabelý útok na Ratzingera, píšu vatikanisti

Prinášame pravidelný prehľad komentárov, ako vidia udalosti uplynulého týždňa vatikanisti. Prehľad pripravuje náš redaktor v Ríme Bohuš Petrík.

„Benedikt sa stal komplicom sériového vinníka“, preto sa „nikdy nestane svätým“ alebo: „Najnovší zbabelý útok na Ratzingera.“ Aj takto komentovali vatikanisti správu o zneužívaní v bývalej arcidiecéze Benedikta XVI. Staronové obvinenie oživuje niekdajšiu debatu o pedokriminalite v cirkvi a o zodpovednosti nemeckého pápeža.

Ratzingerova kauza pochopiteľne ihneď prekročila vatikánske a mníchovské múry. Na stole bolo jasné odsúdenie emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý vraj nekonal dostatočne v štyroch prípadoch sexuálneho zneužívania, nemal veľký záujem o obete a spočiatku bol defenzívny, aby sa vyjadril k tejto problematike.

Tento názor právnickej firmy vyplýva z dosiaľ neverejnej správy, a tak nie sú známe použité metódy, preskúmané materiály ani počet oslovených osôb. Nie je to po prvý a možno ani posledný raz, čo bavorskému pápežovi adresujú takéto výčitky. Viacerí komentátori sú skeptickí a spochybňujú údajné dôkazy.

Otázka je, či možno pri hodnotení a pomenovaní zodpovednosti emeritného pápeža hovoriť aj o politickej predpojatosti či tlaku na jeho osobu. Porovnávať ho ale s odsúdenými alebo preukázateľne vinnými prelátmi stále nemožno. Na to je potrebné vedieť viac o povahe samotných obvinení.

Čo vlastne znamená, že podľa právnikov Ratzinger ako bývalý arcibiskup Mníchova a Freisingu nekonal dostatočne?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.