23. januára, 06:47

Energie asi veľmi nezlacnejú. Zelená politika si vyberá svoju daň

Energie asi veľmi nezlacnejú. Zelená politika si vyberá svoju daňIlustračný obrázok. Foto: TASR/AP

Témou posledných dní pre eurozónu je inflácia. Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová totiž podľa svojho aktuálneho vyjadrenia očakáva, že inflácia sa tento rok stabilizuje a potom sa postupne spomalí. Vraj síce menej, než sa až doteraz očakávalo, ale spomalí. Nuž, je to zvláštny výrok, pretože čisto technicky, keby sa inflácia spomalila z 50 na 49 percent, určite by to tiež bolo spomalenie. A to menšie, než sa predpokladalo. Ale veľmi by som sa takýmto „spomalením“ nechválila. A nezabúdajme, že ešte donedávna Lagardová tvrdila, že inflácia je „len prechodná“, aby teraz už zrazu až tak veľmi prechodná nebola.

Čo prezidentku ECB Christine Lagardovú k jej výroku primalo? Vyšli totiž nové čísla o spotrebiteľskej inflácii v eurozóne. Rast indexu spotrebiteľských cien, takzvaný CPI index, bol za december potvrdený na 0,4 percentách medzimesačne a na 5,0 percentách medziročne. Jadrový index bol potvrdený na 2,6 percenta medziročne. A Lagardová sa domnieva, že už poľavujú hlavné dôvody, ktoré k rastu cien prispievajú, teda predovšetkým drahé energie a problémy v dodávateľských reťazcoch.

S miernym zlepšením vzťahov v dodávateľských reťazcoch sa súhlasiť dá, aj keď všetci vieme, že s čipmi to veľká sláva stále nie je. Horšia ale je tá druhá časť, energia. A tu je enormná súvislosť so zelenou politikou.

Tri hlavné príčiny

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.