21. januára, 10:34

Fauci: Vakcínu Pfizer pre deti do päť rokov môžu schváliť budúci mesiac

Fauci: Vakcínu Pfizer pre deti do päť rokov môžu schváliť budúci mesiacNa snímke očkovanie 5 až 11-ročných detí v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach vo štvrtok 13. januára 2022. Foto: TASR/František Iván

V USA pribúda hospitalizovaných detí do päť rokov. Podľa výsledkov amerických klinických štúdií budú potrebovať na ochranu pred omikron variantom až tri dávky. Správy z USA prichádzajú v čase, keď zo strany viacerých vakcinačných autorít rastie skepticizmus ohľadom plošného preočkovávania populácie.

Spoločnosť Pfizer konštatuje, že dávka tri mikrogramy pre deti vo veku od šesť mesiacov do piatich rokov je bezpečná. Pfizer aktuálne testuje na tejto vekovej skupine tretiu dávku. Tá sa podáva aspoň dva mesiace po druhej dávke.

Farmaceutická spoločnosť tiež plánuje vyhodnotiť tretie dávky vakcíny pre deti vo veku od päť do dvanásť rokov a pre mládež vo veku od 12 do 17 rokov. Obom skupinám sa dáva dávka desať mikrogramov. Na porovnanie, dospelí dostávajú dávku 30 mikrogramov.

Firma minulý mesiac oznámila, že ak bude štúdia s tromi dávkami úspešná, v prvej polovici roku 2022 predloží tieto údaje na schválenie Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.