Každodenný život v jednom z posledných komunistických štátov sveta, kde mnohé veci fungujú úplne inak, ako by ste čakali. Kniha českej koreanistky vám umožní nahliadnuť do diktatúry Kim Čong-una. Informácie získala z prvej ruky – rozhovormi so Severokórejčanmi, ktorí z vlasti utiekli.

Knižná novinka Svedectvo o živote v KĽDR z pera českej koreanistky Niny Špitálníkovej vyšla vlani (český originál v roku 2020). Prináša príbehy siedmich utečencov z KĽDR, s ktorými urobila rozhovory v rokoch 2014 až 2020 v juhokórejskom Soule.

Oslovila ľudí rôzneho veku, ktorí zažili jednotlivých severokórejských lídrov. Niektorí boli radovými občanmi, ale autorka sa rozprávala aj s prominentmi a seniorkou, ktorá kultového lídra Kim Ir Sena aj po úteku z totalitnej vlasti zbožňuje a dáva ho na roveň Ježišovi. Dočítate sa o profesionálnom šoférovi, prevádzačovi, učiteľke aj študentke.

Strana riadi každý moment

Ako vyzerá pracovný a súkromný život v Severnej Kórei? Pre milióny obyvateľov je každodennou rutinou hlad a hodiny ťažkej práce. Pre nejaké jedlo navyše spravia čokoľvek. Mäso alebo ryba znamená v ich jedálničku sviatok.

Majú minimum voľného času a okrem štátnej propagandy takmer nulové informácie o dianí vo svete. Dočítate sa tiež o náročnej desaťročnej povinnej vojenskej službe pre mužov aj ženy či o láske a randení, ktoré tam vyzerajú úplne inak ako na Západe. Vedeli ste, že ženy v KĽDR nesmú šoférovať? V hlavnom meste dokonca ani jazdiť na bicykli.

(viac…)

Najnovšie autorské články