Dobre sa na to pozeralo. Slovenskí mladíci zdolali Švajčiarsko

IMG_6952 2 Slováci v úvodnom duely MS20 v hokeji zdolali Švajčiarov 1:0. Foto: Instagram/hockeyslovakia

Výber trénera Roberta Petrovického, ktorý je vôbec vekovo najmladším v histórii šampionátov, nastúpil na úvodný zápas turnaja MS 20 proti Švajčiarom. Do zápasovej súpisky sa dostali až traja šestnásťroční hráči. Slováci tak využili moment, že tohtoročný turnaj kvôli vírusu Covid-19 nebude mať vypadávajúceho.

Obranca Šimon Nemec má za sebou už 25 duelov v extraligovej Nitre, Filip Mešár dostáva príležitosti v konkurenčnom Poprade a Juraj Slafkovský naberá skúsenosti v juniorke fínskeho TPS Turku, pričom bol už draftovaný Columbusom Blue Jackets.

Tréner Róbert Petrovický dal šancu aj šestnástročným talentom. Foto: instagram/hockeyslovakia

Prvým našim súperom boli najhrateľnejší Švajčiari. Tí nepriviezli tak silný ročník ako uplynulé šampionáty, Slovákov však považovali za súpera, s ktorým sa hotovali bodovať naplno. Aktívnejšími v úvodnej tretine boli naši, ktorí si zahrali aj tri presilovky. V nich sa im darilo držať pásmo a často zakončovať. Vidieť bolo najmä Mešára a Tomeka. Švajčiari prvýkrát pohrozili až pred koncom tretiny. Latkóczy bol však pozorný, tretina tak skončila bez gólov, na strely vyhrali naši 12:5.

V druhej časti hry už o sebe viac dávali vedieť aj Švajčiari, do zakončenia sa dostali Fiedler i Knak. Výraznejších príležitostí, ale veľa nebolo. V 33. minúte pálil tvrdo od modrej Mrázik. Chvíľu na to sa naši dostali do brejkovej situácie. Sám pred bránou sa po nezištnej prihrávke Jellúša ocitol opäť Mrázik, ale veľkú šancu nevyužil, keď stroskotal na brankárovi Fattonovi. Výbornú pozíciu mal aj Myklukha, pri zakončení mu ale švajčiarski zadáci zablokovali hokejku. Švajčiari pohrozili v závere druhej časti hry. Do vyloženej príležitosti sa tri sekundy pred koncom dostal aj aktívny Knak. Latkoczy perfektne vykryl priestor brány a do kabín sa šlo stále bez gólov.

Koncentrovane a dôrazne v defenzíve nastúpili oba tímy aj do tretej tretiny. Podľa papierových predpokladov sa malo hrať o štvrtú priečku v skupine a postup do štvrťfinále. Prvých sedem minút boli gólmani bez vážnejšej práce, ich pozornosť vyskúšali až Delémont a Mrázik. V piatej presilovej hre Slovákov dvakrát sľubne strieľal Slafkovský, na ramene Fattona skončila strela Chromiaka. Skóre otvoril v 54. minúte po akcii Šimona Nemca, Roman Faith. Ľavé krídlo z Košíc, ktoré túto sezónu nastupuje v drese Bratislava Capitals v nadnárodnej ICEHL využilo pred bránu odrazený puk. Švajčiari dostali príležitosť vyrovnať pri vylúčení Kňažka. Zásah zápasu si pripísal Latkóczy a fantastickou lapačkou zmaril obrovskú šancu Baragana. Po faule Stachu išli naši do dvojnásobného oslabenia a pred Latkóczym bolo horúco. Helveti odvolali aj brankára, ale naša brániaca formácia sa obetavo hádzala do striel. Čo prešlo, spoľahlivo kryl hráč zápasu – gólman Latkóczy. Slováci uhájili čisté konto a po sympatickom výkone si pripísali prvé víťazstvo. Plný bodový zisk je aj dôležitým krokom pre postup zo skupiny.

Hrdinom zápasu bol golman Slovákov Šimon Latkóczy. Foto: TASR/AP

Najbližšie sa slovenská reprezentácia predstaví z nedele na pondelok 5 minút po polnoci proti favorizovanej Kanade. Zápas vysiela Dvojka.

Švajčiarsko – Slovensko 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Gól: 55. Faith (Nemec, Mrázik)