21. januára, 06:10

Puč na spadnutie. Boris Johnson nemusí prežiť ďalší týždeň

Puč na spadnutie. Boris Johnson nemusí prežiť ďalší týždeňBoris Johnson. Foto: TASR/AP

Ak hovorca vlády musí vyvracať reči o tom, že sa premiér rozplakal, nikdy to nie je dobré znamenie. Dlhé váhanie Konzervatívnej strany sa skončilo a pokus o vnútrostranícky puč je v plnom prúde. V prípade, že všetko pôjde podľa plánu vzbúrencov, do týždňa môže byť predseda britskej vlády Boris Johnson na odchode. Dianie tiež ukazuje, prečo je britská politická scéna najlepším divadlom v Európe.

Vezmite si už len názvy, ktoré sa teraz spájajú s prevratom. Pokusu o výmenu premiéra sa hovorí „sprisahanie bravčového koláča“. Alicia Kearnsová, považovaná za vedúcu osobnosť puču, aj keď ona sama to popiera, zastupuje v parlamente aj mestečko Melton Mowbray, ktoré sa preslávilo svojimi mäsovými koláčmi.

Väčšinu sprisahancov tvoria poslanci, ktorí boli zvolení len v posledných voľbách v roku 2019. Tým sa vraj zase hovorí „siví vlci“, pretože v podstate celú svoju politickú kariéru strávili v lockdowne, takže sa nestihli ešte „parlamentárne domestikovať“. Snahám Johnsona zvrátiť prevrat sa zase hovorí „operácia červené mäso“ a „operácia zachráňte veľkého psa“.

Siví vlci zo severu

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.