Emeritný pápež Benedikt XVI. vraj nekonal dostatočne proti sexuálnemu zneužívaniu. Povedali to na konferencii autori správy o zneužívaní v Mníchovskej arcidiecéze, kde Joseph Ratzinger pôsobil pred 40 rokmi. Svätá stolica i arcidiecéza bude obvinenie komentovať až po dôslednom prečítaní správy.

Joseph Ratzinger vraj nekonal proti štyrom kňazom obvineným z pedokriminality a neprejavil záujem o obete, keď stál na čele arcidiecézy v Mníchove a Freisingu v rokoch 1977 až 1982. Vyplýva to z dokumentu, ktorý pripravila právnická firma Westpfahl Spilker Wastl a ktorý predstavila na tlačovej konferencii. Správu o krokoch a zodpovednosti vedenia v súvise so sexuálnym zneužívaním v rokoch 1945 – 2019 v čase písania tohto článku nezverejnili. Nie sú teda známe použité metódy, preskúmané materiály ani počet oslovených osôb.

V bývalej arcidiecéze dnes už emeritného pápeža Benedikta XVI. zneužili od druhej svetovej vojny temer 500 osôb, pričom agresormi bolo vyše 170 kňazov a 9 diakonov, povedal na konferencii právnik Martin Pusch. Dvom kňazom sa údajne umožnilo beztrestne pokračovať v pastorácii.

Bavorský arcibiskup mal vedieť aj o zneužívaní, ktorého sa dopustil kňaz Peter H. Toto staronové obvinenie začiatkom tohto roku vzniesol aj nemecký denník. Osobný tajomník emeritného pápeža arcibiskup Georg Gänswein vtedy tvrdenie odmietol ako „mylné“.

(viac…)

Najnovšie autorské články