20. januára, 15:17

Nové videá odhaľujú priebeh amerického útoku v Afganistane, pri ktorom zahynulo desať civilistov

Nové videá odhaľujú priebeh amerického útoku v Afganistane, pri ktorom zahynulo desať civilistovZáber z amerického dronu 29. augusta 2021. Foto: reprofoto/Youtube

Odtajnené zábery z amerických bezpilotných lietadiel ponúkajú nový pohľad na mylný útok dronom v afganskom hlavnom meste Kábul. Minulý rok v auguste tak Američania zabili desať civilistov, z toho sedem detí. Nejde však ani zďaleka o jediný takýto prešľap.

Záver americkej prítomnosti v Afganistane, ako aj neskorší ústup z krajiny, je poznačený viacerými zlyhaniami. Smutnú čiernu bodku predstavuje útok bez pilotných lietadiel z 29. augusta 2021 v hlavnom meste Kábul, pri ktorom prišlo o život desať civilistov vrátane siedmich detí.

Hovorca Pentagónu John Kirby v polovici decembra minulého roku uviedol, že americkí generáli dali ministrovi obrany Lloydovi Austinovi v súvislosti s útokom niekoľko odporúčaní, ktoré však neobsahovali opatrenia na vyvodenie zodpovednosti voči konkrétnym osobám zapojených do tejto operácie.

Podľa vedenia vraj nešlo o trestný čin, ale čin z nedbanlivosti. Ľudia priamo zapojení do tejto operácie, ku ktorej došlo v čase evakuácie Američanov a ich afganských spolupracovníkov z Kábulu, údajne skutočne verili, že čelia hrozbe teroristického útoku.

Nevidené snímky

Denníku New York Times sa nedávno podarilo získať odtajnené zábery z tohto útoku.  Asi 25-minútová sekvencia bez zvuku pozostáva z videí z dvoch dronov MQ-9 Reaper, pričom na záberoch je vidieť čas pred útokom, samotný úder, a následné udalosti.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.