20. januára, 13:01

Zverejnili rozsudok v kauze Djokovič. Tenistove názory sú vraj hrozbou pre austrálsku verejnosť

Zverejnili rozsudok v kauze Djokovič. Tenistove názory sú vraj hrozbou pre austrálsku verejnosť

Austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke uviedol, že pre jeho krajinu bolo rozumné vyhostiť z krajiny srbského tenistu Novaka Djokoviča. Podľa sudcov, ktorí o tom rozhodli, sú Djokovičove protivakcinačné názory hrozbou pre austrálsku verejnosť.

Federálny súd krajiny zvrejnil vo štvrtok rozsudok, ktorý rozhodol o deportácii Djokoviča. Srb v nedeľu neuspel na federálnom súde v Melbourne s odvolaním sa proti opätovnému zrušeniu jeho víza, ktoré predtým v piatok nariadil austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke. Lídra svetového rebríčka deportovali z krajiny.

Deväťnásobný šampión Australian Open prišiel prvýkrát o vízum ešte 6. januára krátko po prílete do Melbourne, keď pohraničné úrady usúdili, že nespĺňa podmienky vstupu do krajiny. Djokovič potom strávil niekoľko dní v zariadení pre imigrantov, no minulý pondelok uspel s odvolaním na prvostupňovom súde a začal s tréningom.

Verdikt súdu nepomohol, zasiahol minister

Minister Hawke však v piatok využil svoju osobitnú právomoc a opätovne tenistovi zrušil vízum. „Minister mohol vyvodiť dôsledky z toho, že sa pán Djokovič nedal zaočkovať, pretože bol proti očkovaniu, resp. nechcel byť očkovaný,“ vyhlásili sudcovia.

Djokovičov právny tím argumentoval, že neexistuje žiadny dôkaz pre takýto názor, ale sudcovia uviedli: „Ikonická svetová tenisová hviezda môže ovplyvniť ľudí všetkých vekových kategórií, mladých či starých, ale najmä mladých a ovplyvniť ich, aby ho napodobnili jeho kroky.“

Radšej liek ako vakcína?

Len pred niekoľkými hodinami sa objavila informácia, že srbský tenista kúpil podiel v dánskej spoločnosti QuantBioRes, ktorá vyvíja liek na ochorenie COVID-19. V stredu o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na šéfa dánskej firmy. Športovec teraz spolu s manželkou vlastní 80 percent spoločnosti.

Lončarevič tvrdí, že Djokovič investoval do spoločnosti QuantBioRes už v lete 2020. Odmietol však prezradiť, o akú sumu išlo. Počas doterajšej kariéry tenista zarobil najmenej 118 miliónov eur. Vyplýva to z oficiálnych údajov tenisovej asociácie ATP.

(tasr/tod)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.