Je absolventom katolíckeho lýcea, jeho manželka tam učila. Rád chodí na audiencie k pápežovi a dokonca spínal ruky v Lurdoch. Ako k tomu sedí, že Emmanuel Macron chce vyhlásiť potrat za základné právo v celej EÚ?

Je známe, že francúzsky prezident podporuje prístup k umelým potratom, manželstvu a umelému oplodneniu pre všetkých. Teraz však zaťal omnoho vyššie. Potrat považuje za základné právo, ktoré by malo byť garantované na celoeurópskej úrovni.

Európska politika je v Macronovej kampani opäť na poprednom mieste, rovnako ako pred piatimi rokmi. Vtedy podporoval viaceré prvky užšej integrácie EÚ, ale mnohé z nich Angela Merkelová nepodporila. Víťazstvo v prezidentských voľbách vo volebnej centrále pri Louvri v roku 2017 slávil imidžovým príchodom na pódium za tónov Beethovenovej 9. symfónie, ktorá je zároveň melódiou hymny EÚ.

Prvý prejav v štrasburskom europarlamente mal v roku 2018, rok po zvolení. Ten stredajší zaznel menej ako tri mesiace pred voľbami pri príležitosti francúzskeho predsedania v Rade EÚ. Podľa očakávaní hovoril o obrane, klíme, digitalizácii.

Zaznel však aj nevídaný návrh. Zahrnúť potrat do Charty základných práv Európskej únie. Zaradiť ho a postaviť na roveň právu na život (ktoré je v charte uvedené ako úplne prvé), prípadne slobode pohybu, myslenia či vierovyznania.

(viac…)

Najnovšie autorské články