Macron v europarlamente predstavoval priority polročného francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa začalo v januári. Podľa očakávaní hovoril o udržaní dobrých vzťahov so Spojeným kráľovstvom, európskej obrane a dialógu s Ruskom. Rovnako podporil uhlíkové clo a ochranu klímy. Tú by chcel spolu s právom na potrat zaradiť na listinu základných práv EÚ.

Francúzsky prezident predniesol dlho očakávaný prejav. Predstavil priority počas európskeho predsedníctva a zároveň využil menej ako tri mesiace pred prezidentskými voľbami priestor na prezentáciu názorov na niektoré témy.

Venoval sa primárne demokracii či obrane, vyjadril sa však aj ku klimatickej zmene či digitalizácii. Oproti očakávaným témam prekvapila požiadavka na úpravu Charty základných práv Európskej únie.

Potrat a ochrana klímy ako základné práva

„Musíme aktualizovať Chartu, aby jednoznačnejšie uznala právo na umelý potrat a ochranu klímy,“ vyhlásil Macron s tým, že Únia musí presadzovať „liberálnu demokraciu, právny štát a európske hodnoty“.

Sľubuje uhlíkové clo, ktorým chce zabrániť, aby európske firmy dbajúce na environmentálne opatrenie neboli v nevýhode oproti svetovým výrobcom. Podľa jeho ministra pre európske záležitosti Clémenta Beauna s krokom súhlasí aj Nemecko.

"Európa je kontinent, ktorý si ako prvý stanovil najambicióznejšie ciele na planéte, a to dosiahnutie uhlíkovej neutrality v roku 2050. Teraz musíme prejsť od zámerov k činom," povedal Macron europoslancom.

V tejto súvislosti zdôraznil nevyhnutnosť transformácie priemyslu a investícií do nových technológií, potrebu zastavenia odlesňovania a podporu ochrane biodiverzity.

(viac…)

Najnovšie autorské články