20. januára, 06:27

Zvládanie pandémie a ekonomické ťažkosti podkopávajú vieru v demokracie

Zvládanie pandémie a ekonomické ťažkosti podkopávajú vieru v demokracieČínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: TASR/AP

Všeobecný prepad dôveryhodnosti a nelichotivé vyhliadky ohľadom ekonomickej prosperity. Ako ukazuje najnovší prieskum z viac ako dvadsiatky krajín, ide o hlavné dôvody, prečo dôvera v inštitúcie demokratických krajín padá a v prípade autoritatívnych režimov, naopak, rastie.

Svetový prieskum agentúry Edelman Trust Barometer odhaľuje všeobecný pokles dôvery v demokratické zriadenie krajín. Ako informuje agentúra Reuters, môže za to najmä zvládanie pandémie nového koronavírusu, ako aj neblahé ekonomické vyhliadky.

Prieskum bol vykonaný na vzorke 36-tisíc respondentov z 28 krajín sveta v novembri minulého roku. Sledoval mieru dôvery verejnosti v štátne inštitúcie, médiá, súkromné spoločnosti či neziskové organizácie.

V porovnaní s minulým rokom, najviac dôvery stratili demokratické štáty. Dôveryhodnosť inštitúcií v Nemecku padla na úroveň 46 percent, v Austrálii na 53 percent, v Holandsku na 57 percent. Južná Kórea zaznamenala pokles na 42 percent a Spojené štáty americké na 43 percent.

Ekonomika je faktor

Naopak, viera verejnosti v režim sa posilnila v Číne na 83 percent, v Spojených arabských emirátoch na 76 percent či v Thajsku na 66 percent.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.