Americké mobilné siete AT&T a Verizon sa dohodli na odložení spustenia svojej novej služby 5G na niektorých letiskách. Tá mala byť zapnutá v stredu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Na odloženie spustenia služby 5G tlačili letecké spoločnosti v Spojených štátoch. Tie v nedávnom liste zaslanom americkým leteckým úradom tvrdili, že spustenie mobilných telefónnych služieb 5G môže narušiť navigačné systémy lietadiel, predovšetkým tie, ktoré sa používajú v zlom počasí.

Letecké spoločnosti chceli, aby 5G signál nezasahoval do zóny približne troch kilometrov od letiskových dráh. Obchodné združenie zastupujúce priemysel bezdrôtových komunikácií v Spojených štátoch (CTIA) však už skôr uviedlo, že 5G služby sú bezpečné a obvinilo letecký priemysel z vyvolávania strachu a skresľovania faktov.

Spoločnosť AT&T uviedla, že „dočasne“ odkladá spustenie na „obmedzenom počte veží okolo niektorých letísk“. Dodala však, že regulačné orgány mali „dva roky“ na to, aby naplánovali spustenie služby 5G, a nalieha na Federálny úrad pre letectvo (FAA), aby tak učinil čo najskôr. V podobnom tóne bolo i vyhlásenie spoločnosti Verizon.

Americký prezident Joe Biden poďakoval obom spoločnostiam za odloženie spustenia služby, čo podľa neho ovplyvní len asi desatinu infraštruktúry potrebnej na prevádzkovanie služby 5G.

(sita)

Najnovšie autorské články