AKTUALIZOVANÉ Pre novelu zákona o liekoch vznikli spory medzi všeobecnými a odbornými lekármi. Podľa špecialistov stratili obvodní lekári povinnosť aj možnosť predpisovať lieky. Poslanci OĽaNO, ktorí sa o túto zmenu pričinili, tvrdia, že všeobecní lekári smú aj v novom roku predpisovať lieky. Platí to, ak máte predpis z minulého roku, prepustia vás z nemocnice alebo sa váš odborný lekár dohodne s vaším praktickým lekárom. Pacient vraj neostane bez liečby.

Novela o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2022, rozpútala chaos. Príčinou je pozmeňovací návrh, ktorý presadili poslanci Eva Horváthová, Marek Šefčík a Marek Krajčí z klubu OĽaNO. 

V starom režime sa väčšina predpisov diala na princípe delegovanej preskripcie. Delegovaná preskripcia znamená, že špecialista stanoví liek, ale predpísať ho musí všeobecný lekár. Ten musel okrem samotného predpisu urobiť veľa ďalších administratívnych krokov. Preťažovalo to ambulancie obvodných lekárov. Takáto forma predpisu tvorila až 55 percent preskripcie všetkých liekov a uberala všeobecným lekárom v priemere dve hodiny z ordinačných hodín.

Po liekovej novele je delegovanej preskripcii koniec. Všeobecní a špecializovaní lekári sa však nezhodnú na tom, kto by mal v novom roku pacientom predpisovať lieky.

Najnovšie autorské články