Z Kongregácie pre náuku viery bol presunutý „konzervatívny“ biskup Giacomo Morandi. Jeho odchod by mal údajne otvoriť cestu pre menovanie maltského biskupa Charlesa Sciclunu, ktorý sa snaží budovať mosty s homosexuálmi. Majú sa konzervatívci obávať?

Pápež František 10. januára presunul Giacoma Morandiho, doterajšieho sekretára Kongregácie pre náuku viery, na nové pôsobisko. Morandi z druhého najvyššieho postu v kongregácii odchádza na miesto biskupa malej severotalianskej diecézy Reggio Emilia – Guastalla, kde nahradí biskupa Massima Camisascu, ktorý v novembri minulého roka oslávil 75 rokov.

Spor ohľadne požehnávania párov rovnakého pohlavia

Táto na prvý pohľad suchá správa však vyvolala nemalý rozruch. Dôvodom je, že Morandi je považovaný za toho, kto stál za vyjadrením Kongregácie pre náuku viery z marca minulého roka ohľadne požehnávania párov rovnakého pohlavia. Tento dokument na otázku nemeckých biskupov, či možno požehnávať zväzky párov rovnakého pohlavia odpovedal, že nie, pretože cirkev nemôže požehnávať hriech. Niektoré zdroje pritom informovali o tom, že sa nedalo vylúčiť, že z Vatikánu príde na otázku nemeckých biskupov aj opačná odpoveď.

Biskup Giacomo Morandi. Foto: reprofoto youtube/telepace roma

Okrem toho je Morandi známy tým, že je kritikom apoštolského listu Traditionis custodes, ktorým pápež František obmedzil slávenie takzvanej tridentskej omše. Práve kvôli týmto dvom veciam sa ľavicové kruhy tešia z jeho odchodu z postu sekretára, zatiaľ čo pravicové nie sú nadšené. A samozrejme, všetci s napätím čakajú, kto bude jeho nástupcom.

Rošády v kúrii

Podľa zdrojov z kúrie by však Morandiho presun mal byť len prvým z viacerých krokov, ktoré by mali viesť k celkovej obmene na čele Kongregácie pre náuku viery. Medzi zamestnancami kongregácie sa o zmenách hovorilo údajne už od decembra minulého roka, keď boli u pápeža na audiencii okrem Morandiho aj súčasný prefekt kongregácie Luis Ladaria Ferrer, ktorému sa v júli končí druhé päťročné funkčné obdobie. V apríli navyše dosiahne vek 78 rokov.

Odstavením Morandiho sa má otvoriť cesta na čelo kongregácie pre nového prefekta. Tým má byť podľa viacerých zdrojov jej doterajší tajomník, ktorým je maltský biskup Charles Scicluna. Ten je vraj blízkym človekom pápeža Františka a podobne ako Ladaria s Morandim absolvoval u Svätého Otca v decembri audienciu. Okrem neho má kongregácia aj druhého sekretára, ktorým je Američan, arcibiskup Augustine Di Noia, o ktorom je tiež známe, že je osobne blízky pápežovi Františkovi. No hoci Di Noia, na rozdiel od Sciclunu, pracuje v kongregácii na plný úväzok a v Ríme aj býva, jeho problémom je vek, keďže má už 78 rokov.

(viac…)

Najnovšie autorské články