Hoci oficiálne variant omikron ešte neprevláda, môže však ísť len o povestné ticho pred búrkou. Prvou lastovičkou je 30-percentný podiel v sekvenovaných vzorkách a stredajší prudký nárast pozitívnych prípadov. Niekoľko signálov potvrdzuje, že "omikronový" rast sa už začal aj na Slovensku, hoci ho doteraz v absolútnych číslach za celú krajinu nebolo vidieť.

Odborníci odhadujú, že už v súčasnosti môže byť omikron na Slovensku dominantným. Metódy sekvenácie u nás sú však príliš pomalé a výberové, takže oficiálny počet zachytených prípadov novej mutácie neodzrkadľuje skutočný stav. Všeobecne sa považuje za isté, že je v populácii rozšírený podstatne viac, ako ukazuje miera sekvenovaných a odhalených vzoriek.

No spoločným znakom vo všetkých štátoch, kde sa omikron prudko rozšíril, je rýchly rast počtu nových prípadov. To na Slovensku zatiaľ nenastalo. Naopak, spolu s Poľskom a Rumunskom sme mali do utorka najnižšiu incidenciu v celej Európskej únii.

Práve v tieto dni sa zrejme na Slovensku definitívne zastaví pokles, ktorý trvá už od ôsmeho decembra, hoci od Vianoc sa pokles počtu nových prípadov výrazne spomalil. Odvtedy je naša krivka výrazne stabilizovaná a už tri týždne oscilujeme na incidencii tristo nových prípadov za týždeň na 100-tisíc obyvateľov. Na porovnanie, na vrchole delta vlny sme mali týždennú incidenciu 1 131 nových prípadov na 100-tisíc obyvateľov. Stredajší nárast nových prípadov nám týždennú incidenciu vystrelil na 387 nových prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

Spolu s Bieloruskom, Ruskom a Britániou – v ktorej už ale vlnu omikronu majú do veľkej miery za sebou – sme boli do utorka dokonca jednou zo štyroch krajín Európy, ktoré v 14-dennom prírastku/úbytku nových prípadov stále mierne klesajú.  

Sme obkľúčení zo všetkých strán

(viac…)

Najnovšie autorské články